Oko 80 osoba sudjelovalo je u maršu mira "Tihi hod za veliku bol", koji je upriličen a u znak sjećanja na stradanja Bošnjaka i Hrvata iz Kotor-Varoši tokom ratnih devedesetih. Učesnici trodnevnog pohoda pješačili su od Travnika do Kotor Varoši, gdje je obilježena godišnjica stradanja i još jednom upućen apel da budu pronađena tijela nestalih.
Mirsad Tatar bio je jedan od sudionika trodnevnog marša mira od Travnika do Kotor Varoši. Tatar je ovom dionicom prošao i u novembru 1992. godine, zajedno sa oko 500 Bošnjaka i Hrvata, koji su, zbog rata, bježali iz Kotor Varoši.
"Bilo je to stravično, užasno... Probijali smo se u toku noći, dočekali su nas u zasjedi i tu smo se razbježali u više grupa. Bilo je tada i ranjenih i poginulih", kazao je Tatar.
Na dionicama kojima su ovih dana prolazili učesnici marša mira, u prva tri dana novembra 1992. godine zarobljeno je 177 osoba, dok je 161 zarobljenik posljednji put viđen u prostorijama Osnovne škole u Grabovici. Među nestalima su u dva sina Nife Hasić.
"To je bio proboj kroz šumu, bježalo se da se spasi. Oni su njih pohvatili i stjerali uz jedna potok. Bilo je tu ženskinja, ali nisu ih dirali i one su, sa nama, sutradan u autobusima otišle za Travnik. Muškarci su ostali i svi su pobijeni. Ne d’o dragi Bog nikome tako nešto", ispričala je Nifa za RSE.
U Udruženju koje okuplja rodbinu nestalih iz Kotor Varoši upozoravaju da je više od 20 godina nepoznata sudbina 280 Bošnjaka i Hrvata koji su nestali u periou od 1992. do 1995. u Koor Varoši
"Vršimo pritisak na kompletnu vlast da se pronađu nestali. Porodice su toliko bolesne i iznemogle i daj Bože da ovakvim tempom traženja dočekaju istinu o našim najmilijima", kazala je predsjednica Udruženja Munevera Avdić.
Osim što traže pronalazak nestalih, u Udruženju očekuju i brže procesuiranje svih odgovornih za ova zločin.
Na Sudu BiH se, za zločine nad bošnjačkim i hrvatskim stanovništvom Kotor Varoši, sudi šestorici bivših pripadnika vojne i civilne vlasti u Republici Srpskoj.
Boško Peulić, Slobodan Župljanin, Aleksandar Petrović, Manojlo Tepić, Janko Trivić i Nedeljko Đekanović terete se da su od početka juna 1992. do sredine 1994. učestvovali u širokom i sistematičnom napadu na hrvatsko i bošnjačko stanovništvo na području Kotor Varoši.
Terete se za progon ubistvima, deportacijom, zatvaranjem, mučenjem, silovanjem i tjeranjem na prinudni rad.