Više od 2.800 mrtvih u zemljotresu u Maroku, borba za preživele

Spasilačke službe danonoćno tragaju za preživelima ispod ruševina, Amizmiz, Maroko, 10. septembar

Broj poginulih u snažnom potresu koji se desio u Maroku 8. septembra porastao je na 2.862, objavljeno je na državnoj televiziji, dok su 2.562 osobe povrijeđene.

Potraga za preživelima se nastavlja, ali timovi za reagovanje se bore da dovezu mašineriju u udaljena područja, a na nekim mestima seljani kopaju ručno i lopatama kako bi pronašli preživele.

U selu Tafeghte skoro polovina stanovništva je ubijena, a mnogo više je nestalih, navodi BBC.

Spasioci su trci sa vremenom kako bi pronašli preživele u ruševinama 48 sati nakon najsmrtonosnijeg zemljotresa u Maroku u više od šest decenija.

Timovi za pretragu iz Španije i Britanije udružuju napore da pronađu preživele u zemljotresu jačine 6,8 stepeni Rihterove skale koji je u petak kasno uveče pogodio područje jugozapadno od Marakeša.

Mnogi preživeli proveli su treću noć napolju, a njihovi domovi su uništeni ili ugroženi najjačim zemljotresom u Maroku od najmanje 1900. godine.

Pročitajte i ovo: Zemljotres u Maroku sravnio je cijela sela

Ljudi spasavaju imovinu iz ruševina svojih domova i opisuju scene očaja kada su kopali golim rukama da bi pronašli rođake.

Šteta koja je nanesena kulturnom nasleđu Maroka polako se zbraja.

Oštećene su zgrade u starom gradu Marakeša, koji je na listi svetske baštine.

Potres je takođe navodno naneo veliku štetu istorijski značajnoj džamiji Tinmel iz 12. veka u udaljenoj planinskoj oblasti blizu epicentra.

Preživeli koji se bore da nađu sklonište kritikovali su vlasti zbog, kako kažu, sporog odgovora na potrebe stanovništva.

Pročitajte i ovo: Potresni snimci razorenog Maroka nakon zemljotresa

Maroko je rasporedio vojsku kao deo svog odgovora i rekao je da pojačava timove za potragu i spasavanje, obezbeđujući vodu za piće i hranu, šatore i ćebad.

Državna televizija izvestila je u nedelju da bi vlada mogla da prihvati ponude za pomoć iz drugih zemalja i da će raditi na njihovom koordinaciji ako bude potrebno.

Velika Britanija i Španija poslale su specijaliste za traganje i spasavanje sa psima tragačima.

Sa svoje strane, Katar je u nedelju saopštio da je njegov tim za potragu i spasavanje otputovao u Maroko. Španija je saopštila da je u nedelju primila zvaničan zahtev za pomoć od Maroka.

Francuska ministarka spoljnih poslova Katrin Kolona (Catherine Colonna) najavila je upućivanje pomoći od pet miliona evra za nevladine organizacije koje se već nalaze u Maroku.

Kralj Muhamed VI zahvalio je Španiji, Kataru, Velikoj Britaniji i Ujedinjenim Arapskim Emiratima na slanju pomoći, javila je državna televizija u nedelju.

Maroko je procenio potrebe za pomoći i razmotrio važnost koordinacije napora za pružanje pomoći pre nego što je prihvatio njihovu pomoć, dodaje se.

Ovo je najsmrtonosniji zemljotres u toj severnoafričkoj zemlji od 1960. godine kada se procenjuje da je u velikom potresu poginulo najmanje 12.000 ljudi.