Zašto Malezija razmatra zabranu izvoza palminog ulja u EU?

Radnik gura kolica sa svježim grozdovima uljane palme u Kuala Selangoru, Selangor, Malezija, 26. travnja 2022.

Malezija, drugi najveći svjetski proizvođač palminog ulja, navela je 12. januara da bi mogla zaustaviti izvoz palme u Europsku uniju (EU) nakon što je Bruxelles uveo dodatna ograničenja uvoza ovog jestivog ulja zbog zabrinutosti o krčenju šuma.

Oko čega je nesporazum?

Malezija i Indonezija su godinama u sporu s EU o ograničenju uvoza palminog ulja. Ove dvije zemlje smatraju da im se nameću trgovinske prepreke uslijed protekcionističkih mjera domaće, europske industrije uljarica.

Uredba EU o krčenju šuma dodatak je direktivi o obnovljivoj energiji, objavljenoj 2018. Ona zahtijeva postupno ukidanje transportnih goriva na bazi palmi do 2030. godine.

Unija je također postavila zasebnu sigurnosnu granicu za kontaminante hrane 3-MCPD estere za palmino ulje u usporedbi s mekim uljima dobivenim iz usjeva poput soje, kanole i suncokreta.

Što je Malezija učinila?

Indonezija i Malezija, koje čine 85 posto svjetskog izvoza palminog ulja, podnijele su zasebne tužbe Svjetskoj trgovinskoj organizaciji protiv EU zbog direktive o obnovljivoj energiji.

Istovaranje svježih grozdova uljane palme u centru za sakupljanje voća za male posjednike u Bantingu, Selangor, Malezija, 10. lipnja 2022.

Proizvođači palminog ulja kažu da su poduzeli korake kako bi ispunili zahtjeve Unije, uključujući jačanje nacionalnih standarda certificiranja održivog palminog ulja i poboljšanje zaštite okoliša i standarda sigurnosti hrane, ali da Bruxelles nastavlja nametati nova ograničenja.

Europski dužnosnici kažu da njihovi propisi ne ciljaju ni na jednu državu i da im je cilj osigurati da proizvodnja robe ne potiče daljnje krčenje i degradaciju šuma.

Kako reagira tržište?

Malezijsko tržište dionica Bursa još nije reagirala na prijedlog države o određivanju referentne cijene sirovog palminog ulja, iako su neki trgovci rekli da na to gledaju kao na medvjeđu uslugu.

Za neke u industriji uzgoja palmi predložena zabrana je poput trzavice koja će naštetiti sektoru, dok drugi, pak, hvale Maleziju što je popustila.

Malezija je rekla da će s Indonezijom razgovarati o mogućoj zabrani i drugim strategijama u rješavanju europskih mjera. Obje države složile su se povećati suradnju u borbi protiv "diskriminacije" robe.

Kako će Malezija zaustaviti izvoz u EU?

Još nije jasno razmatra li Malezija izravnu zabranu izvoza u Europsku uniju ili uvođenje carina.

Palmino ulje za kuhanje u supermarketu u Subang Jayi, Malezija, 8. ožujka 2022.

Što je s izvozom malezijskog palminog ulja u Europu?

U EU ukupni prošlogodišnji izvoz iz Malezije bio je 9,4 posto. Prema podacima malezijskog Odbora za palmino ulje, izvoz u Uniju opada od 2015. godine.

Prošle godine izvoz u EU opao je za deset posto u odnosu na 2021. To je pad od 40 posto u odnosu na 2015. godinu.

Malezijska udruga za biodizel je prošle godine pozvala dužnosnike u industriji da se pomire sa stalnim padom isporuka biogoriva na bazi palmi u EU.

Gdje još Malezija može izvoziti palmino ulje?

Industrija palminog ulja čini oko pet posto malezijskog gospodarstva.

Malezija posljednjih godina aktivno istražuje nova tržišta kako bi nadoknadila gubitke iz Europe, uključujući zemlje uvoznice hrane na Bliskom istoku, središnjoj Aziji i sjevernoj Africi.

Međutim, nekoliko malezijskih tvrtki za palmino ulje, koje kotiraju na javnoj burzi, uspostavile su rafinerije u Europi, pa bi zabrana izvoza mogla poremetiti njihov rad.

Izvor: Reuters