Majke Srebrenice, okupljene u udruženja Pokret majki enklava Srebrenica i Žepa, Srebreničke majke i Žene Srebrenice, prvi put su održale mirni protest u Memorijalnom centru Potočari, podsjećajući javnost na genocid koji je počinjen u Srebrenici u julu 1995. godine.
Majke Srebrenice godinama organiziraju mirne proteste u Tuzli, na istoku Bosne i Hercegovine, a odnedavno mirne proteste priređuju i u drugim gradovima Bone i Hercegovine.
“Želimo na ovaj način podsjetiti javnost i one koji negiraju genocid i poriču da se on dogodio ovdje, da mi ne damo da se ovo zaboravi. Ovo me je podsjetilo na 11. juli 1995. godine kada sam ovdje bila i kada sam gledala kako odvajaju ljude i maloljetne dječake koji su kasnije ubijeni. Majke su danas nosile njihove slike na panoima baš onom stazom kojom su se ljudi kretali i odvajani od svojih porodica. Moj brat je ubijen u genocidu, ali mi majke i sestre se borimo da se puna istina sazna za svaku žrtvu“, istakla je za Radio Slobodna Evropa Nura Begović, predsjednica udruženja Žene Srebrenice.
Pročitajte i ovo: 'Čišćenje terena' na mjestu ubistva 1.300 Bošnjaka u KraviciMunira Subašić, predsjednica Udruženja Pokret majki enklava Srebrenica i Žepa, naglasila je da se 11. mora obilježavati svaki mjesec, da se ne bi zaboravio genocid.
“Danas smo ovdje da obilježimo dan kada su ubijeni naši najmiliji. Mi majke nećemo dozvoliti da naša patnja, da naše žrtve odu u zaborav“, rekla je Subašić.
Slike i jastučiće s imenima ubijenih, majke Srebrenice su pronijele ulicom pored Memorijalnog centra, a zatim su se u kompleksu pomolile za sve žrtve genocida iz jula 1995. godine. Ovom činu prisustvovale su članice asocijacija žena i omladine iz nekoliko gradova Bosne i Hercegovine.
Tokom jula 1995. godine je oko 8.000 većinom bošnjačkih muškaraca i dječaka ubijeno u genocidu u Srebrenici i okolnim selima. Protjerano je više od 40.000 ljudi, a mnogi se nikada nisu vratili u ovo mjesto, smješteno uz granicu BiH i Srbije.
Do sada je u centru ukopano više od 6.650 žrtava, više od 230 ukopano na drugim lokacijama, dok se još traga za oko 1.200 žrtava.
Za zločine počinjene u Srebrenici je, prema podacima Memorijalnog centra, više od pedeset osoba osuđeno na više od 700 godina zatvora.