Mađarska 'neće podržati Ukrajinu' dok se ne riješi pitanje manjine

Premijer Viktor Orban u obaćanju poslanicima mađarskog parlamenta, Budimpešta, 25. septembra 2023.

Mađarska neće podržati Ukrajinu ni na kojem međunarodnom polju dok se ne riješi pitanje prava etničkih Mađara u toj zemlji, rekao je u ponedjeljak mađarski premijer, Viktor Orban.

Mađarska se spori s Ukrajinom oko onoga što naziva ograničavanjem prava oko 150.000 etničkih Mađara da se koriste svojim jezikom, posebno u obrazovanju. Kijev je 2017. godine uveo zakon koji ograničava upotrebu manjinskih jezika u školama.

"Žele transformirati mađarske škole u ukrajinske, a ako to ne uspije, žele ih zatvoriti", rekao je Orban u govoru u mađarskom parlamentu, dodavši da će se njegova vlada boriti za prava etničkih Mađara na zapadu Ukrajine.

"Ne podržavamo Ukrajinu ni u jednom pitanju na međunarodnoj sceni dok ne vrate zakone koji garantiraju prava Mađara", dodao je.

čitajte Mađarski reperi prozivaju vladu u svojim stihovima

Orbanove riječi dolaze nakon što je predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen ranije ovog mjeseca iznijela viziju proširene Evropske unije koja će uključivati i Ukrajinu.

Zemlje EU bi u decembru trebale da odluče hoće li dopustiti Ukrajini početak pristupnih pregovora, za što će biti potrebna jednoglasna odluka svih 27 članica.

Otvaranje pristupnih pregovora smatralo bi se pobjedom Kijeva protiv Moskve jer Ukrajina ne želi samo vojno da porazi Rusiju nego i da odbaci njen geopolitički uticaj, te da se okrene Zapadu, piše Reuters.

Mađarska je članica NATO-a te je kritikovala rusku invaziju Ukrajine, međutim, Orban, na vlasti od 2010. godine, održava bliske odnose s Rusijom i nije htio direktno da kritikuje njenog predsjednika Vladimira Putina. Budimpešta je odbila da šalje oružje Ukrajini.

Orban je u istom obraćanju poručio i da Budimpešta ne žuri da ratifikuje švedsko članstvo u NATO-u, time sugerišući novu odgodu u procesu koji stoji u tom parlamentu od prošle godine.

Švedsko članstvo u Sjevernoatlantskom savezu još čeka odobrenje Mađarske i Turske.

Budimpešta tvrdi kako ne postoji prijetnja za švedsku sigurnost, a sa ratifikacijom ne žuri zbog optužbi švedskih političara na njen račun da guši demokratska prava.

DNEVNO@RSE Okreće li se Jermenija ka Zapadu?