Slika iznad, policajca koji rekreira mjesto zločina ispred željezničke stanice u Budimpešti, jedna je od 1.000 fotografija koje je ove sedmice objavio mađarski foto arhiv Fortepan, a koje nikada nisu bile namijenjene javnosti.
Slike su djelo anonimnih policijskih fotografa koji imaju zadatak zabilježiti posljedice zločina teških poput ubistva i sitnih poput krađe, između 1971. i 1972. godine, tokom duge vladavine komunističkog vođe Janosa Kadara.
Negativi fotografija pohranjeni su u Gradskom arhivu Budimpešte i nisu objavljeni sve dok ih Fortepan nije skenirao i objavio.
Nijedna od slika nije opremljena objašnjenjima.
Utemeljitelj Fortepana Miklos Tamasi piše da je serija slika djelomično jedinstvena za uobičajena područja mađarske prijestolnice koje prikazuju fotografije, a koje je većina fotografa tog vremena zanemarila.
"Na slikama se pojavljuju dijelovi Budimpešte koji se rijetko ili uopšte ne vide", piše Tamasi. "Svijet predgrađa i perifernih četvrti."
Od svih raznih zločina i nesreća koje fotografije prikazuju, kaže Tamasi, "posebno su značajne slike političkih grafita, koje gotovo niko nije fotografirao osim policije."
Poruke poput ove su fotografirane i istražene od strane tadašnjih vlasti.
Kazna za političke poruke u policijskoj državi mogla je rezultirati dugim zatvorskim kaznama.
Gyorgy Kerenyi, stariji novinar Mađarske službe RSE, prisjetio se priče o rođaku svoje supruge, tadašnjem vojniku, kojeg je policija uhvatila dok je pisao "Ne uči da ubijaš ako želiš da živiš"- stih iz pank pjesme tog doba.
"Bilo je suđenje, ali imao je sreće", kaže Kerenyi, a čovjek je izbjegao zatvor. "To se dogodilo početkom 1980-ih u mnogo blažoj klimi nego prije."
Fortepan je vrlo popularna arhiva fotografija koja se oslanja na komentare javnosti kako bi prikupila informacije koje se zatim provjeravaju, što znači da će daljnji detalji slika vjerovatno izaći na vidjelo u narednim danima i mjesecima.
Još hiljade slika iz evidencije komunističke policije ostalo je neskenirano u gradskom arhivu Budimpešte.
Tamasi kaže da tim Fortepan "definitivno želi da nastavi sa obradom" još hiljada neskeniranih policijskih fotografija.
Osnivač Fortepana napisao je da su slike važan zapis jer "na jedinstven način izvještavaju o Kadarovom dobu, koristeći alate sirovog dokumentarca".