Brazilske snage bezbjednosti uhapsile su oko 1.500 ljudi zbog upada pristalica bivšeg predsednika države Žaira Bolsonara (Jair Bolsonaro) u Kongres, Vrhovni sud i Predsjedničku platu u Braziliji, prenosi BBC.
Naime, pristalice bivšeg lidera zemlje Jaira Bolsonara, odbijaju da prihvate izbornu pobjedu Bolsonarovog rivala Injacija Lule Da Silve.
Stotine vojnika i policajaca bilo je mobilisano kako bi razbili improvizovani kamp ispred sjedišta Vojske u Braziliji gdje je oko 3.000 pristalica bivšeg predsjednika Bolsonara postavilo šatore, bazu demonstranata.
Predsednik Brazila Luiz Inacio Lula da Silva obećao je da će kazniti pristalice bivšeg lidera zemlje Jaira Bolsonara.
Stigavši u grad, Lula je obišao zgradu Vrhovnog suda kako bi se lično uverio u razmere štete.
On je kritikovao policajce, optužujući ih za „nesposobnost," ali i za saučesništvo jer nisu spriječili demonstrante da pristupe Kongresu.
„Saznaćemo ko su finansijeri ovih vandala i svi će biti kažnjeni po zakonu", poručio je Lula.
Ministar bezbednosti i pravde Flavio Dino rekao je na konferenciji za medije da je urađeno sve što je bilo moguće.
EU je izrazila podršku Luli usled nemira, izjavio je visoki predstavnik Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost, Josep Borrell.
"EU najstrože osuđuje antidemokratske činove nasilja koji su se dogodili u središtu vladine četvrti u Braziliji", naveo je Borrell.
Vrhovni sud uklonio je guvernera Brazilije Ibaneisa Rocha na 90 dana. Sudija Alexandre de Moraes optužio ga je da nije sprečio nerede i da je "bolno ćutao" pred napadom. Prodemokratske skupove sazivaju levičarski lideri i grupe širom Brazila.
Dramatične scene - u kojima su hiljade demonstranata obučenih u žute brazilske fudbalske majice, noseći zastave preplavile policiju i upale u samo srce brazilske države - nastale su samo nedelju dana nakon Luline inauguracije.
Pročitajte i ovo: Zaustavljen haos u Brazilu nakon upada demonstranata u državne institucijeVeteranski levičarski lider bio je primoran da proglasi vanredna ovlašćenja pre nego što je poslao nacionalnu gardu u prestonicu da uspostavi red. On je takođe naredio zatvaranje centra prestonice - uključujući i glavnu aveniju u kojoj se nalaze vladine zgrade - na 24 sata.
Dino je rekao da je zaplenjeno oko 40 autobusa koji su korišćeni za prevoz demonstranata do prestonice i nazvao je invaziju "apsurdnim pokušajem da se volja (demonstranata) nametne silom".
Bolsonaro je više puta odbijao da prihvati da je izgubio oktobarske izbore i prošle nedelje je napustio zemlju umesto da učestvuje u ceremonijama inauguracije, na kojima bi predao predsedničku traku.
Ovaj 67-godišnjak - za koga se veruje da je na Floridi - osudio je napad i negirao odgovornost za ohrabrivanje izgrednika u objavi na Tviteru nekih šest sati nakon izbijanja nasilja.
Govoreći pre nego što je stigao u Braziliju, Lula je rekao da "ne postoji presedan u istoriji naše zemlje" za scene viđene u Braziliji i nasilje nazvao "delima vandala i fašista". Ciljao je i na snage bezbednosti koje je optužio za "nesposobnost, lošu veru ili zlobu" jer nisu sprečile demonstrante da pristupe Kongresu.
"Videćete na slikama da oni (policajci) vode ljude u šetnji do Praca dos Tres Povers", rekao je on. "Saznaćemo ko su finansijeri ovih vandala koji su otišli u Braziliju i svi će platiti po sili zakona". poručio je. Na snimku koji je podelio brazilski medij O Globo vidi se kako se neki policajci smeju i zajedno fotografišu dok demonstranti zauzimaju kongresni kampus u pozadini.
Demonstranti su gađali policiju, razbijali prozore i uništavali unutrašnjost institucija.
Bolsonarove pristalice pozivaju na vojnu intervenciju i ostavku Da Silve koji je pobedio svog ekstremno desničarskog rivala na izborima u oktobru.
Poput 6. januara u Kapitolu
Scene u Braziliji liče na događaje u američkom Kapitolu 6. januara prije dvije godine kada su tamo upale pristalice Donalda Trumpa - a postoje i dublje veze, navodi BBC.
Bivši predsjednik Donald Trump i neki od njegovih ključnih saveznika koji šire glasine o izbornoj prijevari i dezinformacijama oko američkih izbora 2020. imaju veze s Bolsonarom.
Bolsonarov sin Eduardo sastao se s Trumpom u novembru, a razgovarao je i sa Trumpovim savjetnicima Jasonom Millerom i Stephenom Bannonom, prema izvještajima Washington Posta i drugih novinskih agencija.
Bannon je posvetio nekoliko epizoda svog podcasta tvrdnjama o izbornoj prijevari i promovirao hashtag #BrazilianSpring, očigledan pokušaj da se podstakne masovna mobilizacija protiv predsjednika Lule.
Na mreži, Bolsonarove pristalice agituju o egzistencijalnoj nacionalnoj krizi i navodnom "komunističkom preuzimanju vlasti" – potpuno istoj retorici koja je pokrenula demonstrante u Washingtonu prije dvije godine.
Na Telegramu i Trumpovoj društvenoj mreži Truth, jedan od ključnih organizatora pro-Trampove kampanje "Stop the Steal" ohrabrivao je masu, pišući: "Uradite sve što je potrebno!"