Sud ponovo odbio odrediti pritvor Denisu Buntiću, osumnjičenom za porodično nasilje

Žene u Rumuniji protestuju protiv nasilja u porodici (Ilustrativna fotografija)

Sudija za prethodni postupak Opštinskog suda u Ljubuškom je po drugi put odbio odrediti pritvor Denisu Buntiću, oumnjičenom za nasilje u porodici. Ovo je 2. oktobra saopštilo Tužilaštvo Zapadnohercegovačkog kantona, koje se na ovu odluku suda ponovo žalilo.

Podsjećamo, Denis Buntić, nekadašnji hrvatski rukometni reprezentativac je uhapšen u porodičnoj kući u Ljubuškom nakon što ga je za porodično nasilje prijavila supruga, a uz prijavu priložila audio dokaz. On je u pritvoru proveo manje od 24 sata, jer je sud 23. septembra odbio odrediti mjeru pritvora.

Tokom pretresa kuće policija je pronašla veliku količinu oružja pa je Buntić, uz porodično nasilje, osumnjičen i za nedopušteno držanje oružja.

Pročitajte i ovo: Parlamentarke BiH traže da se preispita odbijanje pritvora Denisu Buntiću za porodično nasilje

Vanraspravno vijeće Opštinskog suda u Ljubuškom je 28. septembra 2023. uvažilo žalbu tužilaštva i ukinulo rješenje Opštinskog suda, te predmet vratilo sucu za prethodni postupak na ponovno odlučivanje, ali je 29. septembra ponovo odbijen zahtjev tužilaštva da se Buntiću odredi pritvor, saopštili su iz tužilaštva.

Tužilaštvo Zapadnohercegovačkog kantona se ponovo žalilo na ovu odluku navodeći da je sud ovom odlukom bitno povrijedio kazneni postupak, te pogrešno i nepotpuno utvrdio činjenično stanje.

Razlozi za određivanje pritvora Buntiću su opravdana bojazan da bi on boravkom na slobodi mogao utjecati na iskaze svjedoka i time ometati krivični postupak ili ponoviti kaznena djela, koja mu se stavljaju na teret, naveli su iz tužilaštva.

Pročitajte i ovo: Izlazak u medije 'posljednja linija odbrane' za žene koje trpe nasilje 

Grupa zastupnica u Parlamentu Bosne i Hercegovine je 27. septembra poručila da je odbijanjem određivanja pritvora Buntiću "ugrožen krivični postupak, s obzirom na mogućnost ponavljanja krivičnog djela ili uticaja na iskaze svjedoka".

Naglasile su da sudovi, tužilaštva i policija u Bosni i Hercegovini svojim djelovanjem "moraju ohrabrivati žene žrtve porodičnog nasilja da prijave nasilje".

Parlamentarke su podsjetile i na nedavni tragični slučaj u Gradačcu u kojem je, kako ističu, "stroža praksa određivanja pritvora počiniteljima obiteljskog nasilja mogla spasiti živote."

Pročitajte i ovo: Tuzlanska policija: Sud u Gradačcu nije zaštitio jedino Nizamu Hećimović