Desetina bjeloruskih policajaca u opremi za raciju ilegalno je prešlo na teritoriju Litvanije u utorak dok su gurali grupu od 35 migranata iz Iraka preko granice, saopćili su iz granične službe Litvanije.
Litvanija, članica Evropske unije, optužuje Bjelorusiju da su namjerno dovezli iračke migrante u Minsk, a zatim ih prevezli preko granice kako bi tražili azil. Ovaj potez smatraju Bjelorusija provodi u znak odmazde zbog sankcija koje je Evropska unija nametnula ovoj zemlji.
“Policajci su napustili teritoriju nekoliko minuta nakon što su im litvanski graničari više puta rekli da su prekršili granicu,” rekao je glasnogovornik granične službe Rokas Pukinskas.
Pročitajte i ovo: Poljska i Latvija prijavile povećanje broja migranata iz BjelorusijeUkupno 4.124 osobe ilegalno su prešle na teritoriju Litvanije saopštili su iz ove zemlje.
Bjeloruski lider Aleksandar Lukašenko rekao je da njegova zemlja više neće zaustavljati priliv migranata u Uniju zbog sankcija koje su uvedene radi suzbijanja demonstracija i hapšenja novinara nakon prisilnog slijetanja aviona Ryanaira.
Devetog avgusta obilježena je prva godišnjica predsjedničkih izbora u zemlji koja je produžila višedecenijsku vladavinu Lukašenka i izazvala talas protesta bez presedana usred navoda opozicije i mnogih zemalja Zapada da su izbori bili namješteni.
Lukašenko je na proteste reagovao brutalnim suzbijanjem istih. Više od 32.000 ljudi privedeno je u sve većoj akciji napada na medije, civilno društvo i bilo koji oblik izražavanje suprotnog mišljenja.
Opozicioni lideri su zatvoreni ili prisiljeni na bijeg, uključujući i Svetlanu Tihanovskaju, koja je otišla u Litvaniju, dan nakon izbora za koje pristalice tvrde da je osvojila.
Njemačka je također optužila Minsk da koriste izbjeglice kao političko oružje. Autoritarni bjeloruski lider Aleksandar Lukašenko “koristi izbjeglice, na primjer iz Iraka, na hibridan način za podrivanje sigurnosti,” rekla je njemačka kancelarka Angela Merkel.
“Blisko koordiniramo sa našim evropskim partnerima oko svega. Također ćemo pokušati zauzeti zajednički stav jer je ova hibridna vrsta sukoba kakvu koristi Bjelorusija, napad na sve nas u Evropskoj uniji,” rekla je Merkel.
Pročitajte i ovo: Litvanija i Poljska optužuju Belorusiju za odmazdu slanjem migranataU nacrtu saopštenja sa vanrednog samita ministara unutašnjih poslova EU od 17. avgusta navodi se da je blok spreman pružiti dodatne granične službenike kao i sredstva za rješavanje porast migranata na granici Litvanije i Bjelorusije. Ove dvije zemlje dijele više od 680 kilometara granice. Manje od 40 posto granice nadzire se elektronskim putem.