Beloruski emigranti u Litvaniji obeležili 'Dan mrtvih'
Groblje Rasos u Vilnjusu, u Litvaniji, bilo je 1. novembra osvetljeno hiljadama sveća u čast mrtvima, uključujući i mnogih slavnih Belorusa.
Lanterna na groblju u Vilnjusu.
Svake jeseni, u nekoliko evropskih zemalja, uključujući Belorusiju i Litvaniju, obeležava se "Veče praotaca", drevni običaj koji potiče iz prethrišćanskog doba, na kojem se mrtvima odaje počast paljenjem sveća i posetama grobovima.
Par odaje počast na groblju Rasos.
U Litvaniji trenutno živi oko 58.000 Belorusa, od kojih su mnogi pobegli posle spornih predsedničkih izbora u njihovoj zemlji 2020. i potonjeg masovnog nasilja državnih službi.
Krst okružen jesenjim lišćem i svećama.
Za mnoge Beloruse u Litvaniji groblje Rasos, gde su sahranjeni mnogi značajni etnički Belorusi, postalo je mesto na kojem nastavljaju drevnu tradiciju odavanje poštovanja precima.
Nekoliko vođa ustanka iz 1863. protiv ruske vlasti 2019. je sahranjeno u kapeli na groblju (na slici), uključujući Konstantija Kalinovskog. Mladog revolucionara pogubila je carska vlast 1864. godine i smatra se jednim od osnivača beloruskog nacionalističkog pokreta.
Kapija groblja Rasos 1. novembra.
Grobovi Antona i Ivana Lučkijevića na groblju Rasos.
Braća su bila vodeće ličnosti beloruskog pokreta za nezavisnost početkom 20. veka.
Grob beloruskog pesnika i političara Ljavona Dubejkauskog, sa belo-crveno-belom zastavom.
Ta zastava je bila zvanični simbol beloruske kratkotrajne Beloruske Demokratske Republike 1918-1919, a sada je postala simbol otpora autoritarnoj vladavini Aleksandra Lukašenka.
Na groblju Rasos, za koje se veruje da je osnovano u 18. veku, počivaju mnogi poznati Litvanaci, Poljaci i Belorusi. Tokom sovjetskog perioda vlasti su planirale da izgrade autoput direktno kroz groblje, ali je taj predlog na kraju ipak odbačen.
Belorusi u egzilu pronašli su način da održe tradiciju iz svoje domovine na groblju u Vilnjusu na kojem su sahranjene mnoge legendarne ličnosti beloruske istorije.