Lideri NATO-a i Evropske unije saglasili su se u utorak da nadzornu misiju u Baltičkom moru nakon nekoliko "ozbiljnih incidenata" koji su oštetili kritičnu podvodnu infrastrukturu, sa sumnjama da su neka od njih izazvali brodovi ruske takozvane "flote u sjeni".
Na sastanku u Helsinkiju, lideri osam zemalja Baltičkog mora i šef NATO-a Mark Rutte najavili su misiju "Baltička sigurnost" u okviru koje će se "rasporediti dodatna sredstva na moru, u vazduhu, na kopnu i ispod površine more za povećanje budnosti i odvraćanja".
U deklaraciji sa sastanka navodi se da "borba protiv prekida podmorskih kablova i cjevovoda predstavlja globalni problem".
Pročitajte i ovo: NATO povećava prisustvo u Baltičkom moru nakon sumnje u sabotažu podmorskih kablova"Ruska upotreba takozvane flote u sjeni predstavlja posebnu prijetnju pomorskoj i ekološkoj sigurnosti u regiji Baltičkog mora i globalno. Ova praksa dostojna prezira također prijeti integritetu podmorske infrastrukture, povećava rizike povezane s hemijskom municijom bačenom u more i značajno podržava finansiranje ruskog ilegalnog agresorskog rata protiv Ukrajine", dodaje se u dokumentu.
NATO je krajem decembra saopštio da će povećati prisustvo u regionu nakon sumnje na sabotažu kablova između Finske i Estonije.
Nekoliko podmorskih telekomunikacijskih i energetskih kablova oštećeno je u Baltičkom moru otkako je Rusija pokrenula invaziju na Ukrajinu u februaru 2022. Stručnjaci i političari okrivljuju brodove ruske "flote iz sjene" starih naftnih tankera. Kremlj negira umiješanost.
Rutte je u utorak rekao članovima Evropskog parlamenta da "takve neprijateljske akcije" neće ostati bez odgovora, obećavši da će ojačati vojno prisustvo NATO-a u regiji.
Prvi veliki slučaj sabotaže infrastrukture dogodio se u septembru 2022. godine kada su u seriji podvodnih eksplozija prekinuti gasovodi Sjevernog toka izgrađeni za transport ruskog gasa u Evropu. Uzrok još nije utvrđen.
Podmorski gasovod između Finske i Estonije zatvoren je u oktobru 2023. nakon što ga je oštetilo sidro kineskog teretnog broda.
Pročitajte i ovo: Finska kaže da ruski tanker povezan s oštećenjem kablova ima 'ozbiljne nedostatke'
Poslednji incident dogodio se 25. decembra kada su oštećeni naponski kabl Estlink 2 i četiri telekomunikaciona kabla koji povezuju Finsku i Estoniju.
To se dogodilo samo nekoliko sedmica nakon što su dva telekomunikaciona kabla u švedskim vodama prekinuta 17. i 18. novembra.
Sumnja u vezi s incidentom od 25. decembra pala je naftni tanker na "Eagle S" pod zastavom Kukovih Ostrva za koji se vjeruje da je dio ruske "flote u sjeni". Istražitelji sumnjaju da su sajle oštećene kada je tanker vukao sidro preko njih.
Finska policija zaplijenila je "Eagle S" u sklopu krivične istrage, a finske vlasti su prošle sedmice nakon inspekcije ocijenile da je brod nije sposoban za plovidbu. Zabranili su mu plovidbu, a zabranili su i da osam članova posade napusti zemlju dok traje istraga.
Na sastanku u Helsinkiju učestvovali su šefovi država i vlada Finske, Estonije, Danske, Njemačke, Letonije, Litvanije, Poljske i Švedske, kao i Rutte i drugi zvaničnici NATO-a.