Smrt transrodne žene u Gruziji zbog diskriminacije?

Miting protiv LGBT osoba 8. Marta u Tbilisiju

Aktivisti za prava LGBT osoba u Tbilisiju otvorili su slučaj transrodne žene koja je 19. jula umrla od komplikacija koje je izazvao AIDS, rekavši da to kako je ona tretirana u sistemu zdravstvene zaštite u Gruziji ilustruje jaz između zakona protiv diskriminacije i realnosti sa kojima se suočava transrodna osoba kao pacijent, piše Radio Slobodna Evropa.

Nino Bolkvadze, advokat iz grupe za prava LGBT osoba "Identoba" iz Tbilisija, kaže da tabui protiv homoseksualnosti izazivaju mnogo poteškoća za lezbejke, biseksualce i gej muškarce u pretežno pravoslavnoj hrišćanskoj zemlji.

Ali Bolkvadze je 20. jula izjavio za RSE da se 24-godišnja osoba koja je umrla od tuberkuloze u Batumovom centru za AIDS i tuberkulozu, koja je identifikovana samo kao Lika, suočila sa još većim teškoćama kao transrodna žena sa AIDS-om.

Bolkvadze je tvrdio da je Lika, kao transrodni pacijent, zahtevala poseban tretman kako bi joj se osigurala "čast i dostojanstvo", kako to predviđa gruzijski zakon o pravima pacijenata, koji zabranjuje diskriminaciju na osnovu seksualne orijentacije.

Zdravstveni sistem Gruzije ima strateški plan o AIDS-u, ali "u tom planu se ne posvećuje posebna pažnja potrebama transrodnih ljudi," rekao je Bolkvadze.

"Transrodne osobe [u Gruziji] su često otuđene od svojih porodica još u mladosti", objašnjava Bolkvadze. "Kada se ovo desi, oni nemaju pristup obrazovanju i sistemima zdravstvene zaštite, a njihova ekonomska situacija postaje veoma teška. Često moraju postati seksualni radnici da bi preživeli, što ih čini ugroženom grupom za HIV infekciju."

"Među transrodnim osobama, stopa infekcije HIV-om u Gruziji je 25 procenata, što već znači da je HIV epidemija za ovu grupu," rekao je Bolkadze. "Ako se ovo ne posmatra kao deo vladine strategije za AIDS, onda će HIV uvek biti prisutan među transrodnim osobama u Gruziji, a stopa smrtnosti će biti visoka."

LGBT aktivista za ljudska prava Goča Gabodže izjavio je za RSE da transrodne osobe ponekad moraju da plate novac za usluge zdravstvene zaštite koje bi drugi dobili besplatno.

"Ne znaju svi svoja prava i na šta sve imaju pravo u zdravstvenim ustanovama," rekao je Gabodže.

Lika je primljena u Kliniku za borbu protiv AIDS-a i tuberkulozu u Batumu početkom ove godine, kada je postala isuviše slaba zbog svoje bolesti , pa nije ni mogla da stoji samostalno.

U intervjuu datom 4. jula na klinici, Lika je lokalnim novinama “Batumelebija“ rekla da lekari odbijaju da je tretiraju kao transrodnu osobu - insistirajući na tome da se njihovi pacijenti tretiraju kao muškarci ili žene.

"Potreban mi je poseban tretman," rekla je Lika, pozivajući se na hormonsku terapiju neophodnu da bi se njeno telo uskladilo sa svojim rodnim identitetom. "Trebaju mi specijalni lekovi i posebna ishrana koje bi podržale moj tretman, ali ja sam siromašna i ne mogu to priuštiti."

Zaista, medicinska istraživanja pokazuju da transrodna terapija pruža priliku da se u velikoj meri poveća kvalitet života za transrodne AIDS pacijente fizički potvrđujući njihov rodni identitet.

Lika je takođe rekla da su je, kada je bila šestogodišnjakinja, seksualno zlostavljala dva dečaka. Rekla je da je postala aktivni homoseksualac kao mladi tinejdžer.

Kada je imala 14 godina Likina porodica je otkrila njenu seksualnu orijentaciju i kako je rekla tada su je poslali da živi sa rođacima u Tbilisiju. Ali ti rođaci su je izbacili iz svoje kuće kada su otkrili njenu homoseksualnost, rekla je.

Ona je kao mladi tinejdžer živela oko 18 meseci u hrišćanskom pravoslavnom manastiru.

Transrodna osoba sam postala nakon što sam odrasla i nakon što sam napustila manastir, rekla je.

"Poslednjih nekoliko godina preživela sam zarađujući novac kao seksualni radnik," rekla je Lika.