Izaslanik Evropske unije za dijalog Kosova i Srbije Miroslav Lajčak izjavio je u četvrtak, 15. juna, da strane nemaju poverenja jedna u drugu na putu ka normalizaciji odnosa.
"Obe strane nam govore: neka druga strana radi ono što želite, a mi obećavamo da ćemo uraditi svoj deo. Ali, to ne funkcioniše tako. Naša filozofija je da 'morate nešto da uradite, da biste mogli nešto da dobijete', korak po korak, gradeći poverenje“, rekao je Lajčak na "Prespanskom forumu za dijalog" u Strugi, u Severnoj Makedoniji.
Dodao je da moraju postojati pomirenje, dijalog, hrabrost i vizija da bi se proces kretao napred:
"Najbolja stvar koja može da se desi mirovnim sporazumima je da se oni sprovedu što je pre moguće."
Pročitajte i ovo:
Kolone kamiona na granici Kosova i SrbijeAmerički senator Kardin: Kosovo i Srbija da prekinu sa provokacijamaAmbasadorka SAD pri NATO-u pozvala na povratak dijalogu Srbije i Kosova
Kosovo i Srbija su deo dijaloga o normalizaciji odnosa u kome posreduje EU od 2011. godine.
Strane su potpisale niz sporazuma, ali nisu svi sprovedeni.
Ranije u četvrtak, evropski šef diplomatije Žozep Borelj (Josep Borrell) rekao je da će sledeće nedelje pozvati predstavnike Kosova i Srbije u Brisel, na hitan sastanak za upravljanje kriznim situacijama.
Borelj je ovu izjavu dao uoči sastanka sa ministrima NATO-a.
"Saradnja Evropske unije i NATO-a prevazilazi Ukrajinu. Na primer, na Kosovu se poslednjih dana videlo koliko je ova saradnja važna i želeo bih da se zahvalim KFOR-u na poslu koji rade na severu Kosovo“, rekao je Borelj.
"Znate da je došlo do incidenta sa hapšenjem trojice policajaca sa Kosova i pokušavamo da shvatimo šta se tačno dogodilo. U bliskom smo kontaktu sa komandom KFOR-a i sa obe strane, kako bismo videli šta se tačno dogodilo što je dovelo do ovog hapšenja“, kazao je visoki predstavnik EU.
Kosovo hapšenje tri policajca smatra kidnapovanjem od strane srpskih vlasti na teritoriji Kosova.
Kako je saopštila Kosovska policija, policajci su uhapšeni u području Tresave/Bare, koja se nalazi u opštini Leposavić, na teritoriji Kosova.
Beograd, pak, izjavljuje da nije reč o kidnapovanju, već o hapšenju policajaca na teritoriji Srbije.
Govoreći o trenutnoj situaciji na Kosovu, Borelj je rekao da se trenutno sve vratilo u fazu upravljanja krizom i da će pozvati strane na hitan sastanak.
"Moramo da pozovemo na smirivanje situacije na terenu. Videvši da se situacija pogoršava, vratili smo se u fazu upravljanja krizom. Pozvaću dve strane, Kosovo i Srbiju, na sastanak za upravljanje krizom sledeće nedelje u Briselu", izjavio je Borelj.
Diplomatski izvori su za Radio Slobodna Evropa rekli da je reč o susretu kosovskog premijera Aljbina Kurtija i predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Najava mogućeg susreta Vučića i Kurtija dolazi u trenutku kada su napetosti na severu Kosova, naseljenom većinom srpskom zajednicom, intenzivirane.
Tenzije su počele 26. maja kada je Policija Kosova pomogla albanskim gradonačelnicima opština Zvečan, Zubin Potok i Leposavić da pristupe opštinskim objektima, uprkos protestu lokalnih Srba.
Ovi gradonačelnici izabrani su na izborima 23. aprila, koje su lokalne srpske stranke i stanovništvo bojkotovali.
Napetosti su kulminirale 29. maja, kada se lokalno srpsko stanovništvo sukobilo s pripadnicima KFOR-a.
U sukobima sa obe strane povređene su desetine ljudi.
Kosovska policija je nekoliko dana nakon toga, 13. juna, u Severnoj Mitrovici uhapsila Miluna Milenkovića, za kog je ministar unutrašnjih poslova Dželal Svečlja rekao da je osumnjičen kao jedan od organizatora događaja u Zvečanu 29. maja.