Premijer Kosova Aljbin (Albin) Kurti rekao je 8. maja da njegova vlada neće prihvatiti osnivanje Zajednice opština sa srpskom većinom kao uslov za članstvo Kosova u Savetu Evrope.
On je, govoreći na sednici Vlade u Prištini, rekao da se Kosovo suočava sa "novim uslovom, koji nema veze sa članstvom" u Savetu Evrope.
"Vlada ne prihvata uslovljavanje članstva u Savetu Evrope Zajednicom. O normalizaciji odnosa sa Srbijom razgovaramo u Briselu, a ne u Strazburu", rekao je Kurti.
Francuska i Nemačka zatražile su od Kosova da preduzme korake ka formiranju Zajednice opština sa srpskom većinom ubrzo pošto je Parlamentarna skupština Saveta Evrope krajem aprila usvojila preporuku da se Kosovo primi u članstvo.
Na sastanku Komiteta ministara spoljnih poslova 16. maja u Strazburu očekuje se da će biti donesena konačna odluka o prijemu Kosova u Savet Evrope.
čitajte Da li je Zajednica opština sa srpskom većinom ključ za članstvo Kosova u Savetu Evrope?Kosovo i Srbija postigli su dogovor o Zajednici opština sa srpskom većinom 2013. godine, a potom i 2015. o principima za njeno osnivanje.
Ustavni sud Kosova je 2015. godine utvrdio da sporazum nije u punoj saglasnosti s Ustavom.
Srbija traži da Kosovo primeni postignute sporazume, ali se Vlada Kosova izjasnila protiv monoetničkog udruživanja.
Premijer Kurti je u sredu rekao da je diplomatama Zapada i specijalnom izaslaniku Evropske unije za dijalog Miroslavu Lajčaku rekao da "od prošlog oktobra Vlada Kosova ne prihvata ovaj nacrt statuta".
"Kosovo je ponudilo da taj dokument bude deo paketa Briselskog osnovnog sporazuma i Ohridskog Aneksa i da se potpiše kako bi postao pravno obavezujući i sprovodiv. Srbija je to odbila", rekao je Kurti, misleći na sporazum o normalizaciji odnosa između Kosova i Srbije koji je postignut početkom prošle godine u dijalogu uz posredovanje Evropske unije.
Kosovo je podnelo zahtev za članstvo u Savetu Evrope pre skoro dve godine - 12. maja 2022.
Odbor za politiku i demokratiju Saveta Evrope odobrio je 27. marta ove godine izveštaj izvestiteljke, inače grčke poslanice, Dore Bakoyannis, u kome se navodi da je zemlja ispunila uslove da postane punopravna članica te organizacije, dok je - kada je u pitanju formiranje Zajednice - to pitanje koje je u "unutrašnjoj nadležnosti Kosova i nema veze sa prijemom u Savet Evrope".
Savet Evrope je međunarodna organizacija za ljudska prava, demokratiju i vladavinu prava u Evropi, sa sedištem u Strazburu, Francuska.
Osnovan je 1949. godine.
Savet štiti slobodu izražavanja i medija, jednakost i manjine u zemljama članicama.
Jedna od direktnih koristi građana Kosova od eventualnog članstva u Savetu Evrope biće pristup Evropskom sudu za ljudska prava.
Srbija je, pak, formirala radnu grupu za koordinaciju aktivnosti državnih organa u vezi sa "problemom prijema" Kosova u Savetu Evrope.