Piše: Kemal Kurspahić
(Mišljenja izrečena u komentaru ne odražavaju nužno stavove RSE)
Poštovani čitalac se svakako sjeća s kakvim su očekivanjima najviši predstavnici aktuelne srpske politike s obje strane Drine dočekali smjenu u Bijeloj kući u Vašingtonu: od nastojanja da se dođe do kakve-takve pozivnice za inauguraciju novog predsjednika pa makar sve završilo samo slikanjem u privatnoj režiji pred ogradom do koje mogu doći i svi drugi turisti iz svijeta; preko odbacivanja upozorenja iz Vašingtona o tome kako Srbija ne može još dugo "sjediti na dvije stolice", pogotovu kad su one sve udaljenije kao što su to bliskost i sa Evropom i sa Rusijom, kao antisrpske pakosti "bivše administracije"; pa do nipodaštavanja "raznih pomoćnika sekretara" i očekivanja da će se odnosi Beograda i Vašingtona ubuduće voditi na višem nivou.
Sada su ta očekivanja doživjela suočavanje sa stvarnošću.
Novi pomoćnik američkog državnog sekretara, Ves Mičel (Wess Mitchell), koji u administraciji vodi evropske i euroazijske poslove, u posjeti – pored više drugih balkanskih prijestonica – i Prištini i Beogradu potvrdio je kontinuitet američke spoljne politike na Balkanu i njenu podršku dijalogu Beograda i Prištine pod okriljem Evropske unije: poručio je, pored ostalog, da Kosovo ima pravo da uspostavi snage bezbjednosti.
Vaš browser nepodržava HTML5
Kad bi političke vođe iz naših podneblja bile spremne da se politikom bave "dvosmjerno", odnosno – da saslušaju i razumiju šta drugi imaju da kažu – povodom takve izjave ne bi bilo nikakvog mjesta "iznenađenju i razočarenju". Američki odnos, i stare – i nove administracije, prema "kosovskom problemu" precizno je u senatskom saslušanju povodom postavljenja za ministra odbrane definisao general Džejms Matis (James Mattis) kad je rekao: "Dijalog omogućava objema državama da napreduju u pridruženju Evropskoj uniji s razumijevanjem da će priznanje suvereniteta Kosova od Srbije biti riješeno prije pridruženja".
Toliko o perspektivama dugoročnijeg "sjedenja na dvije stolice".
Ono postaje utoliko bezizglednije s pojačavanjem "štetnog ruskog uticaja" koji se u Vašingtonu i evropskim prijestonicama vidi i kao sve izraženija prijetnja bezbjednosti. Katalog zapadnih primjera ruske agresije i ekspanzionizma sve je sadržajniji: Ukrajina – s okupacijom i aneksijom Krima i naoružavanjem i obukom proruskih pobunjenika na istoku te zemlje; miješanje u Moldaviji; prisustvo 7.000 ruskih vojnika u Gruziji uz podršku secesionističkim pokrajinama Južna Osetija i Abhazija koje Moskva tretira kao države vojno, ekonomski i društveno povezane s Rusijom ... pa i Bosna i Hercegovina – u kojoj zapadni vojni i obavještajni posmatrači vide rusko korištenje odnosa s Republikom Srpskom kao način da podrivaju institucije uspostavljene Dejtonskim sporazumom i da se suprotstavljaju euroatlantskim aspiracijama Bosne i Hercegovine dokazujući kako to "nije jedina alternativa".
Ta uloga vodstva Republike Srpske kao svojevrsnog "trojanskog konja" u širenju ruskog uticaja ilustruje se i simboličnim primjerima kao što je demonstracija državnosti u pozivanju i odzivu vodstva međunarodno nepriznate gruzijske pokrajine Južne Osetije na protivustavno obilježavanje Dana Republike Srpske ili postavljanje spomenika u Istočnom Sarajevu preminulom ruskom ambasadoru u Ujedinjenim nacijama Vitaliju Čurkinu u znak zahvalnosti što je uložio veto na rezoluciju o osudi genocida u Srebrenici u Savjetu bezbjednosti. Nije ostalo nezapaženo i da je zahvalnost Čurkinu za negiranje genocida izrazio i predsjednik Srbije uručujući njegovoj udovici Orden srpske zastave prvog stepena.
Vaš browser nepodržava HTML5
Sa zaoštravanjem odnosa političkog Istoka i Zapada te simbolične manifestacije bliskosti s Rusijom, zasnovane na mitovima slavenskog ili pravoslavnog bratstva, osim što pokazuju teturanje u vezi s izlaskom na evropski put, predstavljaju i potencijalno dobrovoljno uvlačenje Jugoistoka Evrope u zone sukobljavanja u dolazećim epizodama obnovljenog hladnog rata.
"Štetni ruski uticaj", naime, od prepirki o regionalnim interesnim sferama – s pokušajem obnove ruske dominacije nad državama nastalim od bivšeg Sovjetskog Saveza i njegovog istočnoevropskog "carstva" – postaje sve izrazitiji globalni izazov. Na Bliskom Istoku: on ima i vojne dimenzije sa ruskom i američkom podrškom različitim stranama u tom sukobu. U zemljama bivšeg sovjetskog bloka – NATO, u odgovoru na ruske manevre i vojne provokacije, povećava odbrambenu moć pojačanim vojnim prisustvom i razmještajem naoružanja u demonstraciji odanosti "članu 5" povelje zapadnog vojnog saveza po kojem je napad na jednu članicu napad na sve.
Osim toga, s istragom o ruskom miješanju u američke izbore – u kojoj su već podignute optužnice protiv desetine bliskih saradnika američkog predsjednika i ruskih operativaca – sa sve većom zabrinutošću se prati i rusko korištenje društvenih mreža za širenje dezinformacija sračunatih na potkopavanje demokratskih procesa i institucija po svijetu, uključujući i lanjske izbore u Crnoj Gori, kao najnovijoj članici NATO-a.
A kad te hladnoratovske igre bez granica dobiju i ekstremne oblike, poput upotrebe bojnog otrova ruskog porijekla u ubistvu bivšeg ruskog špijuna u Engleskoj – s objavljenim i najavljenim – sankcijama i protivmjerama i sjedenje na dvije stolice postaje sve neudobnije a vrijeme izbora između njih sve neumitnije i sve bliže.