Američki državni tajnik John Kerry u Parizu razgovara o krizi u Iraku, gdje su sunitski militantni zauzeli velike djelove pet provincija na zapadu i sjeveru zemlje. Sugovornici državnog tajnika, između ostalih, su predstavnici Izraela, Saudijske Arabije i Jordana. Nastavak diplomatske misije uslijedio je dan nakon što je irački premijer Nuri al Maliki odbio poziv o formiranju vlade nacionalnog jedinstva.
Nova vlada Iraka biće formirana 1. jula, za kada je zakazana sjednica parlamenta. No, Maliki je odbio prijedlog uglavnom sunitskih političara i vjerskih lidera o vladi nacionalnog jedinstva tvrdeći da se radi o udaru na ustav zemlje.
I Vašington je podržavao vladu koja bi uključivala umjerene sunite i Kurde, ali Kerry je nakon sastanka šefova diplomacije NATO saveza jasno rekao da Sjedinjene Države "nisu nezainteresirane za ono što se događa, tko će biti na čelu Iraka, ali je ponovio da se Vašington neće uključivati u proces odlučivanja. Na Iračanima je da odluče tko je sposoban to učiniti i to će ih predstavljati u budućnosti.”
Sitaucija u zemlji sve je teža. Prema podacima UN više od milijun ljudi je izbjeglo iz područja jakih borbi, tako da je i Irak službeno postao zemlja raseljenih. Prema istim izvorima, od početka ofanzive sunitskih militanata iz Islamske države Iraka i Levanta poginulo je oko tisuću ljudi.
Posljednji podaci govore da su militanti preuzeli naftno postrojenje Ajil, 30 kilometara od Tikrita, a koje je povezano sa rafinerijom Bajidža koju militanti pokušavaju zauzeti već više od tjedan dana. No, rafineriju i dalje kontroliraju vladine snage.
U međuvremenu je premijer Nuri al Maliki za BBC potvrdio da je Sirija izvela zračne napade na položaje militanata u Iraku tokom utorka.
“Irak nije tražio pomoć Sirije", ali je dodao da, “pozdravlja napade protiv milianata Islamske države Iraka i Levanta”.
Službeni Bagdad prima pomoć i iz Irana, s kojim šiiti imaju bliske veze.
Američka vlada je do sada više puta ponovila da se sunitski militanti mogu pobijediti samo iračkim snagama.