Poslanici u Narodnoj skupštini Republike Srpske (NSRS) će na sjednici zakazanoj za utorak, 18. jul da razmatraju Prijedlog izmjena Krivičnog zakona ovog entiteta Bosne i Hercegovine (BiH), koji predviđa kriminalizaciju klevete.
To je nakon sjednice Kolegijuma ovog tijela u ponedjeljak, 10. jula, izjavio predsjednik NSRS, Nenad Stevandić.
Zakonske izmjene, koje su dočekane kritikama medijske zajednice, nevladinog sektora kao i stranih ambasada još kada su najavljene tokom jeseni prošle godine, predviđaju novčane kazne za klevetu.
Veće kazne su predviđene ukoliko je kleveta iznesena u medijima ili na društvenim mrežama.
Kleveta podrazumijeva iznošenje zlonamjernih ili neistinitih tvrdnji prema nekom licu.
Pročitajte i ovo: 'Uvođenje klevete u Krivični zakonik štiti samo jednu porodicu u Republici Srpskoj'Odlukom Kolegijuma još jedan sporni zakon stiže na dnevni red najvišeg zakonodavnog organa u RS, nedugo nakon što je krajem juna usvojen zakon o nepriznavanju odluka Ustavnog suda BiH na teritoriji entiteta, kao i zakon o neobjavljivanju odluka visokog predstavnika u BiH u Službenom glasniku RS.
Oba zakona je poništio visoki predstavnik u BiH odlukom od 1. jula, ali oni su ipak objavljeni u Službenom glasniku u nedjelju, 9. jula.
Tužilaštvo BiH je formiralo tim od tri tužioca, nakon što su nevažeći zakoni objavljeni.
Nacrt izmjena Krivičnog zakona je usvojen u skupštini 23. marta, nakon čega je po zakonskoj proceduri prošao period javne rasprave, te sada u skupštinu stiže u formi prijedloga.
Ukoliko Prijedlog bude usvojen u NSRS, ide na potvrdu u Vijeće naroda RS, te ga konačno predsjednik entiteta potpisuje pa se objavljuje u Službenom glasniku, čime zvanično stupa na snagu.
Novinari u RS su bili najglasniji protiv ovog zakona, te su protestovali u Banjaluci 14. marta i 5. maja, tražeći njegovo povlačenje.
Vaš browser nepodržava HTML5
Protiv zakona su bili u Savjet za provođenje mira u BiH, Delegacija Evropske unije u BiH, Misija OEBS-a, kao i američka i njemačka ambasada u BiH.
NSRS je u julu 2001. godine klevetu prebacila iz krivične u građansku oblast, kada je donijela vlastiti Zakon o zaštiti od klevete RS.
Time je BiH prije više od 20 godina postala prva zemlja Zapadnog Balkana koja je dekriminalizovala klevetu.
U posljednjem izvještaju Reportera bez granica za 2022. godinu, Bosna i Hercegovina je među slabije rangiranim državama po pitanju medijskih sloboda.