Krim kao vojna baza Rusije

"Objekat 100" je bio popularan među turistima. Posjete bunkeru odnedavno više nisu dopuštene. Na mjestu stoji natpis "Zabranjena zona, vojni objekat Ministarstva odbrane Rusije". Prema pisanju lokalnih medija, "Objekat 100" je obnovljen iz ruševina i pretvoren u vojnu bazu s antiraketnim sistemom.

Vode se i rekonstrukcije, poput obnove radara sa krimskih brda. U julu 2016. su postavljena dva vojna kamiona s antenama. "Sada je upotpunjena vojna baza, kao i sistem odbrane od projektila", prokomentarisao je jedan mještanin.

Fotoradar u mjestu naselja i vazdušne vojne baze Novofedorivka, zapadno područje Krima.

Poslije aneksije Krima, Moskva je značajno povećala svoje prisustvo poput Crnomorske flote.

Prema izvještajima, u predgrađu Sevastopolja gradi se centar za obuku vojnih ronilaca.

Većina vojnih objekata nalazi se u i oko Sevastopolja.

Ministarstvo odbrane Rusije ne komentariše radove koji se izvode u Sevastopolju.

Ranija pristaništa brodova i aerodromi, koji su u posljednjih 20 godina napušteni, vraćaju se u život.

Druga ruska vojna baza gradi se u blizini Simferopolja. Prema pisanju Reutersa, Rusija obnavlja dva napuštena ukrajinska objekta.

Reuters navodi da je bivši civilni aerodrom Belbek sada pretvoren u vojni. Postoje još dva bivša vojna aerodroma koja su napuštena nakon raspada Sovjetskog Saveza. Jedan od njih nalazi se u naselju Novofedorivka u Sevastopolju.

Još jedan vojni aerodrom se nalazi u Džankoju, udaljenom 40 kilometara od kopna teritorije Ukrajine. Prema zapažanju Reutersa, tu se nalazi najmanje sedam vojnih Mi-24 helikoptera i kontingent vojne opreme. Na fotografiji: vojni kamion na aerodromu u Džankoju.

"U Ukrajini su bila samo dva aviona. Sada ih je mnogo više", rekao je za Reuters mladi vojnik na kontrolnom punktu. Na fotografiji: kamioni u vojnoj bazi u okrugu Simferopolja.