Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine (CIK BiH) je u subotu, 22. oktobra, objavila utvrđene rezultate Opštih izbora u BiH, 20 dana nakon njihovog održavanja.
Objavljeni su rezultati za pet nivoa vlasti, ali ne i za predsjednika i potpredsjednike Republike Srpske (RS), jednog od dva bh. entiteta.
Greška servera
Greška na serveru. Molimo obratite se timu sa podšku.
Molim koristite naš pretraživač kako biste pronašli traženi sadržaj
Šta je sporno u Republici Srpskoj?
CIK je 10. oktobra naredio ponovno kontrolno brojanje glasova za predsjednika i potpredsjednike RS.
Taj postupak su obrazložili brojnim prigovorima koje su dobili na glasanje za taj nivo vlasti, kao i dostavljenom video dokumentacijom – te su zato odlučili da "zaštite integritet izbornog procesa".
Opozicija u ovom bh. entitetu je održala dvije protestne šetnje u Banjoj Luci, administrativnom centru RS, te je podnijela krivične prijave protiv više osoba, uključujući i Milorada Dodika, predsjednika Saveza nezavisnih socijaldemokrata, zbog "izborne krađe".
Do kada će trajati ovo brojanje?
Novo prebrojavanje glasova u Glavnom centru za brojanje – sportskoj dvorani "Zetra" u Sarajevu – počelo je 13. oktobra.
Do ponedjeljka, 24. oktobra, još nije završeno, iako je zakonski rok za objavu rezultata bio dva dana ranije.
CIK nije postavio konkretan rok do kada bi brojanje moglo da traje, ali su naveli da će ti rezultati biti proglašeni "po sticanju neophodnih uslova".
Šta je do sada prebrojano?
Glasovi za Predsjedništvo BiH, Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH, Parlament Federacije BiH, Narodnu skupštinu RS i skupštine 10 kantona u Federaciji BiH su prebrojani i objavljeni na sajtu CIK-a.
Na izbore je izašlo nešto manje od 51,5 posto birača u BiH.
Ukupno je bilo više od 420 hiljada nevažećih glasačkih listića.
Ko su pobjednici izbora?
U Predsjedništvo BiH su ušli Denis Bećirović kao kandidat ujedinjene opozicije, Željko Komšić iz Demokratske fronte (DF) i Željka Cvijanović iz Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD).
Od 42 mjesta u državnom parlamentu, osam će imati Stranka demokratske akcije (SDA), šest SNSD, a pet Socijaldemokratska partija (SDP) BiH.
U entitetskim parlamentima, SDA u FBiH i SNSD u RS su osvojili najviše poslaničkih mjesta.
Postoji li mogućnost žalbe?
Tri dana nakon objave rezultata, moguće je podnijeti zahtjev za ponovno brojanje glasačkih listića. Ovaj rok ističe u ponoć 25. oktobra.
Prigovori su mogući u dva dana nakon što su objavljeni rezultati.
Nakon rješavanja svih žalbi i prigovora, odluka o potvrđivanju rezultata izbora bi trebalo da bude donesena 2. novembra.
Da li je bilo prigovora na regularnost izbora?
Na dan izbora, Tužilaštvo BiH i Služba za istrage i zaštitu (SIPA) su dobili 27 prijava građana koje su vezane za izborni proces.
U nekoliko desetina gradova i opština su zabilježene nepravilnosti, te su se tamo ponovo brojali glasovi, navode iz CIK-a.
Posmatrači Međunarodne posmatračke misije OEBS-a, koji su bili prisutni na trećini birališta u BiH, ocijenili su izborni proces pozitivno u 95 posto slučajeva.
Predsjednik CIK-a Suad Arnautović je na predstavljanju rezultata 22. oktobra rekao kako je došlo do brojnih propusta u radu određenih lokalnih biračkih odbora, ali i i opštinskih i gradskih izbornih komisija.
Rečeno je i da je CIK bio "pod političkom hajkom".
"Javnost se pita šta to rade tamo u CiK-u, zašto se danima broje glasove, a mora se znati da mi svo ovo vrijeme popravljamo stanje, prikupljamo izbornu dokumentaciju, ispravljamo greške", istakao je Arnautović.
Postoji li mogućnost da se izbori ponove?
To je moguće ukoliko CIK ustanovi da je tokom glasanja ili brojanja glasova došlo do nepravilnosti koje mogu uticati na rezultate, te izbori budu poništeni u jednom biračkom mjestu ili izbornoj jedinici.
Ponovljeni izbori se moraju provesti najkasnije 14 dana od stupanja na snagu odluke o poništavanju prethodnih izbora.
Uoči objave rezultata, CIK je odbacio nekoliko zahtjeva za ponovno brojanje listića i za poništavanje Opštih izbora.