Bivši južnokorejski "kralja kriptovaluta" Hyeong Do Kwon (Do Kvon) i njegov poslovni partner Hon Chang Joon (Čand Juna), koji su u martu uhapšeni u Crnoj Gori, ipak ostaju u pritvoru.
Viši sud u Podgorici je, na zahtjev tužilaštva, u srijedu ukinuo nedavnu odluku Osnovnog suda da prihvati jemstvo za odbranu sa slobode dvojice Koreanaca optuženih za falsifikovanje isprava.
Portparolka Višeg suda u Podgorici Marija Raković rekla je za Glas Amerike da je "odluka vraćena prvostepenom sudu na ponovno odlučivanje, tako da će o predlogu za određivanje jemstva ponovo odlučivati prvostepeni sud".
"Za sada oni ostaju u Spužu", kazala je Raković, dodajući da ne može da govori o razlozima ukidanja jemstva za Hon Čand Juna i Do Kvona, nekadašnjeg "kralja kripto valuta" koga SAD i Južna Koreja potražuju zbog prevara na tržištu kripto valuta teških desetine milijardi dolara.
Prethodno je 12. maja Osnovni sud u Podgorici prihvatio jemstvo od po 400.000 eura državljanima Južne Koreje Do Kvonu i Hon Čand Junu i odredio da se, po uplati novca, puste na slobodu, uz zabranu napuštanja stana i uz nadzor policije.
Pročitajte i ovo:
Sud u Podgorici pustio 'kralja kriptovaluta' da se brani sa slobodeJužnokorejski 'kralj kriptovaluta' ponudio 400.000 eura da se brani sa slobodeCrna Gora će izručiti 'kralja kriptovaluta'Kralj kriptovaluta iz Južne Koreje uhapšen u Crnoj GoriDo Kvon i Čand Jun su uhapšeni 23. marta na podgoričkom aerodromu pod sumnjom da su koristili lažne pasoše Kostarike, a prilikom pretresa su nađene i lažna putne isprave Koreje i Belgije.
Za Do Kvonom je raspisana Interpolova potjernica zbog optužbi za prevaru vrijednu više milijardi dolara preko kriptovaluta, a njegovo izručenje traže Južna Koreja i Sjedinjene Američke Države (SAD).
Nalog za njegovo hapšenje u Južnoj Koreji je izdato u septembru prošle godine nakon što su propale kriptovalutne kompanije Terra i Teraform Labs, u kojima je suvlasnik.
Južnokorejske vlasti su zbog toga pokrenule nekoliko krivičnih postupaka jer je objavljeno da su investitori izgubili ukupno oko 42 milijarde dolara preko kriptovaluta, neki i svoje životne ušteđevine.
Do Kvon i Čand Jun su pred sudom u Podgorici negirali optužbe da su falsifikovali dokumenta, za što im prijeti kazna od tri mjeseca do pet godina zatvora, i ponudili su jemstvo za puštanje iz pritvora od po 400.000 eura.
Sud je saopštio da su okrivljeni ukazali da imaju imovinu višemilionske vrijednosti i da bi jemstvo za njihov puštanje iz pritvora uplatile njihove supruge.
Obećali su, dodaju iz suda, da se do kraja krivičnog postupka neće kriti i da će se redovno odazivati pozivima suda.
"Sud je imao u vidu i da je u toku postupka neophodno preduzeti provjeru autentičnosti putnih isprava i ličnih karata navodno izdatih od strane nadležnog organa Belgije, usljed čega je neizvjesna dužina trajanja ovog postupka", navodi se u saopštenju.
Krajem marta je iz Ministarstva pravde potvrđeno da Južna Koreja i SAD traže da im Crna Gora izruči Do Kvona.
Od dinamike postupka koji se vodi pred Osnovnim sudom, zavisi kada će on biti saslušan u Višem sudu zbog ekstradicije i međunarodne potjernice Interpola u Seulu, rekao je tada ministar pravde Marko Kovač.