Aleksandar Kovačević, viši naučni saradnik Oksfordskog instituta za čvrsta i fosilna goriva, za “Zašto?” analizira mogućnost izgradnje novog plinovoda unutar BiH ili revitalizacije projekta ruskog plinovoda “Južni tok”, o čemu je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik govorio nakon povratka iz Moskve, kada je odbio mogućnost povezivanja sa hrvatskim plinovodom.
- Negativan prinos
Ukupna potrošnja plina u celom regionu Balkana je vrlo mala i čini mali deo ukupne potrošnje energije.
Ukupnom potrošnjom energije dominiraju lignit i ogrevno drvo uz nešto hidroenergije i nafte.
Pored toga, potrošnja plina je ekonomski neodrživa: plin se koristi za grejanje, toplu vodu, proizvodnju đubriva i vrlo malo industrijske upotrebe.
Drugim rečima, potrošnja plina ima negativan ekonomski prinos.
- Primamljivo
Međutim, potrošnja plina za grejanje velikih gradova (Sarajevo, Istočno Sarajevo, Zagreb, Slavonski Brod, Beograd i drugi) čini ove gradove vrlo osetljivim u pogledu sigurnosti snabdevanja u zimskom periodu.
Shodno tome, tranzit plina izgleda vrlo primamljivo, kako sa stanovišta naplate tranzitnih taksi, tako i sa stanovišta političkog pritiska na onoga ko živi u gradu koji zavisi od tranzita.
- Propisi
Logično je da svi u regionu pokušavaju da dođu u priliku da obavljaju tranzit plina a da istovremeno sami ne zavise od bilo koga drugog.
To ni geografski ni geometrijski ni pravno nije moguće.
Propisi Evropske Unije i Energetska povelja to ne dozvoljavaju.
- Infrastruktura
Pretpostavka da Ruska Federacija želi da izbegne plaćanje tranzita u Ukrajini sa ciljem da plaća iste ili veće trazitne rente nekim drugim zemljama (na Balkanu) isto tako nije realna.
Iz svih ovih razloga, postojeća plinska infrastruktura se koristi jako malo a maksimalno korišćenje se dešava tek nekoliko dana godišnje.
Nije verovatno da se u tim uslovim desi bilo koja veća investicija.