Beograd bez stava o izlasku Srba na kosovske izbore

Kosovo, izbori, ilustrativna fotografija

Vanredni izbori u Prištini, ukoliko kosovska skupština već ove nedelje razmotri inicijativu za izglasavanje nepoverenja Vladi Kosova, bili bi najverovatnije zakazani do kraja godine, ali zvanični Beograd još nema stav o učešću srpske zajednice na tim izborima.

Mišljenja u Beogradu su, međutim, podeljena u odnosu na pitanje da li Beograd uopšte treba da se meša u stavove kosovskih Srba prema izlasku na kosovske izbore.

Vladajuće stranke se o tom pitanju neće opredeljivati, izjavila je za Radio Slobodna Evropa Jelena Trivan, portparolka Demokratske stranke.

“To će biti stav zauzet na nivou države. Vladajuće stranke se u tom smislu neće opredeljivati, bar ne Demokratska stranka, pre nego što na nivou Vlade budu održani razgovori i dogovoreno šta će biti državni stav. Mi iz DS nećemo sigurno i tako smo radili i u svim prethodnim prilikama. Kad su kosovski izbori u pitanju uvek smo kao država davali stav”
, rekla je Trivan.

Podsećajući da je i u prethodnim izbornim ciklusima na Kosovu Vlada Srbije u poslednjem trenutku izlazila sa stavom o tom pitanju, Milivoje Mihajlović, šef Kancelarije za medije Vlade Srbije, za naš program je izjavio da odluka još nije donesena, a upitan kada bi se mogla očekivati, lapidarno je odgovorio:
Beograd ovakivim odnosom drži kosovske Srbe u stanju konfuzije, upozorava politički analitičar Dejan Vuk Stanković.


“Još uvek nema nikakve indicije kada bi to moglo da bude”.

Podsetimo, parlamentarni odbor za Kosovo zatražio je od Vlade Srbije da blagovremeno saopšti stav o predstojećim izborima koje će organizovati vlast u Prištini.

Politički analitičar Dejan Vuk Stanković ocenjuje da Beograd ovakvim odnosom drži kosovske Srbe u stanju konfuzije i kaže da će srpska zajednica na Kosovu imati štetu od toga:

“S obzirom na to da će ti izbori biti održani i da će vlast biti izabrana, ali da će biti upražnjena u srpskim opštinama, to će biti veliki politički problem za kosovske Srbe”, smatra Stanković.

S obzirom na neočekivano ubrzanje kad je reč o tajmingu za kosovske izbore, Vlada Srbije nije imala dovoljno vremena da razmotri šta bi bilo dobro za kosovske Srbe, rekao je za naš program Oliver Ivanović, državni sekretar u Ministarstvu za Kosovo.

“Vlada Srbije je 2001. godine podržala izbore na Kosovu, 2004. je bila podeljena, a 2007. je bila jedinstveno protiv učešća Srba na izborima. Jedini način da se u kosovskim institucijama na dostojan i efikasan način predstavlja srpska zajednica jeste da se srpska vlast složi oko njihovog učešća, a za ovako kratko vreme ja mislim da to nije bilo moguće”
, izjavio je Ivanović.

Masovan odziv Srba sa centralnog Kosova


Kosovski ustav Srbima garantuje 10 mandata u Skupštini Kosova, a da bi srpske liste osvojile, recimo, 13 mesta, potrebno je da na izbore izađe ne manje od 10000 pripadnika srpske zajednice. Ovaj broj mandata se, međutim, teško može osvojiti, ako vlasti u Beogradu ne podstaknu svoje sunarodnike sa Kosova da izađu na izbore, iako neki znalci kosovskih prilika veruju da će se i bez poziva Beograda Srbi sa centralnog Kosova odazvati masovnije nego do sada.
Dušan Janjić kaže da argument kako izlazak na izbore legitimiše nezavisnost Kosova potpuno besmislen posle zajedničke rezolucije Beograda i EU.


Analitičari smatraju da Srbi, ako odluče da bojkotuju kosovske izbore, ne mogu ništa dobiti. Dušan Janjić, koordinator Nove socijaldemokratije, koji se dugo bavi kosovskom problematikom, kaže da je ono na šta se svode svi razlozi protiv učešća – da izlazak na izbore legitimiše nezavisnost Kosova – potpuno besmislen argument posle zajedničke rezolucije Beograda i EU.

S njim je saglasan i politički analitičar Dejan Stanković, koji smatra da od neučestvovanja srpska zajednica na Kosovu može dobiti samo kobnu iluziju da se stvari mogu vratiti unazad.

„Ako ne učestvuju na izborima, svakako da neće učestvovati u radu institucija koje se direktno tiču organizacije njihovog života na Kosovu. To bi bio veliki gubitak za njih jer dosta dugo kosovski Srbi žive u veoma teškim egzistencijalnim i socijalnim okolnostima – dakle, gube mogućnost da na bilo koji način utiču na svoju sudbinu. A šta mogu da dobiju neučestvovanjem? Verovatno produžetak varljive nade da se stvari na Kosovu mogu promeniti iz osnova, odnosno, da tu može doći do nekog povratka na ono stanje koje je važilo na Kosovu pre desetak godina“
, ocenjuje Dejan Vuk Stanković.

Beograd nema šta da traži u priči o izlasku ili neizlasku Srba na predstojeće izbore na Kosovu, ocenjuje za Radio Slobodna Evropa analitičar Srećko Mihajlović.

„Priča sa Kosovom je završena stvar. Srbija se zamajava i dalje tim pitanjem, umesto da se bavi onim pitanjima koja su od životnog značaja. Jednostavno, tu se malo šta može učiniti i treba prepustiti kosovskim Srbima da uzmu sudbinu u svoje ruke i ako smatraju da treba izaći na izbore – da na njih izađu. Svidelo nam se to ili ne – to je stvar građana Kosova. Ja ne znam zašto bi Vlada ili neka stranka mešala tu svoje prste, pogotovo one stranke koje nemaju dole nikakvog realnog uticaja i koje mogu i dalje samo da zavode i navode taj nesretni narod“
, rezolutan je Mihajlović.