U Prištini se smatra da vlasti u Beogradu treba da odustanu od zahteva za ostvarivanje šest tačaka iz plana generalnog sekretara UN-a Ban Ki Mun-a jer se sa tim nisu saglasile institucije Kosova, bez čije saglasnosti i saradnje nije moguće ostvariti ih.
Predsednik Opštine Mitrovica i bivši premijer Kosova Bajram Rexhepi kaže kako će Srbi sa severa Kosova, ali i vlasti u Boegradu, da učine sve da se ostvari šest tačaka Ban Ki Mun-a:
„Nema druge oni će se maksimalno založiti da putem plana od šest tačaka budu faktor odlučivanja, ali bi realno Srbi trebalo da znaju da je Kosovo nezavisna i suverena država i da se plan od šest tačaka ne može ostvariti.“
Predsednik Opštine Mitrovica kaže kako će zajedničke radne grupe u kojima su institucije Kosova i EULEX započeti posao na funkcionalizaciji Opštinskog i Okružnog suda u severnom delu Mitrovice. Istovremeno, prema njemu, problem i dalje ostaju železnice na severu:
„Što se tiče železničkog saobraćaja još uvek ima smetnji. Ostaje još jedna prepreka time što UNMIK i dalje formalno ima mandat po tom pitanju, dok EULEX još uvek nije preuzeo ovlašćenja po tom pitanju.“
Opozicija ocenjuje da su Vlada Kosova i međunarodna administracija na Kosovu krivci zbog toga što se ne primenjuje zakon i u severnom delu Mitrovice.
Potpredsednik Demokratskog saveza Dardanije Berim Ramosaj:
„Da su međunarodne administracije, na početku UNMIK a sada EULEX, i domaće institucije bile odlučne u ostvarivanju zakonitosti i srpska zajednica bi se mnogo brže integrisala, jer bi shvatili da nema drugog puta sem poštovanja zakona i pravne države.“
Prema njemu, međunarodna zajednica se rukovodi dvostrukim aršinima:
„Međunarodna zajednica se rukovodi sa dva aršina, za albanski deo gde funkcionišu zakon i Ustav Kosova se kaže da nema plana od šest tačaka, dok za srpski deo, odnosno severni deo i opštine koje su nastanjene srpskom većinom njima se stalno govori da postoji plan od šest tačaka.“
Istovremeno, Nebojša Jović, predsednik Izvršnog odbora SNV severa Mitrovice, kaže da lideri sa severa Kosova ne znaju šta u suštini sadrži plan od šest tačaka generalnog sekretara UN-a Ban Ki Muna. On smatra da se plan svakako treba sprovesti:
„Ja da budem iskren ne znam ni koliko je taj plan realno urađen i koliko je ostvarljiv na terenu. Najgore je što niko od nas, pa ni vi ne znate šta stoji u tom planu. Mislim da je taj plan suviše bitan da bi o njemu znali najviši krug politčara već i svi koji se bave politikom, ali i građani Kosova ali i narod treba da budu upućeni šta on donosi srpskom i šta albanskom narodu. Jer svaki plan, kakav god bio, sa koje god strane bude dolazio mora biti jednako dobar i za jednu i za drugu zajednicu, kao i za sve ostale koji žive na Kosovu.“
Prema njegovom mišljenju, na terenu nema još uvek ništa od plana od šest tačaka:
„Što se tiče sprovođenja šest tačaka na Kosovu, mogu reći da njega faktički i nema jer carina nije zaživela u onom obliku u kojem bi to albanski narod i albanska zajednica htele. Mi smo rekli da što se nas tiče da je to jedna veoma ozbiljna i škakljiva tema.“
U oblasti pravosuđa takođe nije ništa konkretno urađeno, kaže Jović:
„Konkretno, nema rada pravosuđa na terenu, ne može se primetiti ni na kojem koraku, iako je nama to preko potrebno, jer na teritoriji Kosova kao i u svim državama ima kriminalnih aktivnosti koje treba suzbiti. Niko od toga ne može imati koristi, ali se ništa ne može uraditi protiv kriminala ako ne funkcioniše pravosuđe. Ono što je naš zahtev, to što nas interesuje je da bi pravosuđe trebalo, ne bih rekao moralo, da radi po zakonima države Srbije, iako bi Albanci, što je opšte poznato tražili da se radi po zakonima Kosova. Imamo mnogo stvari koje se mogu rešavati jedino razgovorom.“
Generalni sekretar UN-a Ban Ki Mun je u izveštaju Savetu bezbednosti na sednici 24. novembra 2008. godine zatražio razgovore između Prištine i Beograda o tehničkim pitanjima među koje je nabrojao sudstvo, policiju, carine, saobraćaj, kulturne i istorijske spomenike.
U pokušaju da započne primenu tih tačaka, protiv kojih se izjasnila zvanična Priština, što je konstatovano i u izveštaju generalnog sekretara, UNMIK je pre dve nedelje sazvao sastanak o kulturnom nasleđu na koji nisu došli ni predstavnici Prištine niti Beograda.