Javni sektor na Kosovu ne odustaje od štrajka zbog kojeg su im plate manje

Štrajk državnih službenika u opštini Priština, 26. avgust 2022.

Savez samostalnih sindikata Kosova je 29. avgusta pozvao Vladu da razmotri njihove zahteve, kako bi zaposleni u javnom sektoru prekinuli štraj započet 25. avgusta.

Osim prosvetnih radnika, u štrajku su i državni službenici sa lokalnog i centralnog nivoa.

Sindikalna udruženja od Vlade Kosova traže da se za radnike iz javnog sektora izdvaja dodatnih 100 eura, sve dok na snagu ne stupi Nacrt zakona o platama.

Potpredsednik štrajkačkog saveta Alji Gaši (Ali Gashi) navodi da radnici neće odustati od štrajka sve dok se ne ispune njihovi zahtevi.

"Savez samostalnih sindikata Kosova je zainteresovan za pregovore sa vladinim zvaničnicima. Zato apelujemo na izvršnu vlast da razmisli, kako bi se pronašlo rešenje", poručio je Gaši za Radio Slobodna Evropa (RSE).

RSE se obratio i Kancelariji premijera Kosova sa upitom da li će biti organizovan sastanak sa predstavnicima sindikata, ali odgovor nije stigao.

Sa druge strane, Gaši tvrdi kako nastava neće početi 1. septembra, ukoliko Vlada ne odgovori na zahteve radnika.

Ministarstvo unutrašnjih poslova Kosova je pre nekoliko dana izradilo Nacrt zakona o platama.

Međutim, on mora da prođe kroz proceduru javnih konsultacija i tek nakon što bude usvojen na Vladi i u Skupštini, može da bude objavljen u Službenom glasniku Kosova.

U Nacrtu zakona, u čiju je kopiju Radio Slobodna Evropa imao u uvid, piše da zakon stupa na snagu osam meseci od objavljivanja u Službenom glasniku.

Manja plata za one koji štrajkuju

U međuvremenu je ministar finansija, rada i transfera Hekuran Murati izjavio da zaposleni u javnom sektoru na Kosovu, koji štrajkuju, neće dobiti punu platu od Vlade Kosova.

"Za pet radnih dana, dobiće oko 90 eura manje ovog meseca", rekao je Murati 29. avgusta na konferenciji za novinare.

Murati je podvukao da međunarodna praksa i konvencije ne obavezuju poslodavca da zaposlene plaća dok štrajkuju.

RSE je oko ovog pitanja pokušao da dobije komentar od predsednika štrajkačkog odbora, Rahmana Jašaraja (Rrahman Jasharaj), ali se on nije javljao na telefon.

U Zakonu o štrajku na Kosova piše da "sindikalne organizacije, odnosno polovina zaposlenih u određenoj radničkoj organizaciji, ima pravo da organizuje štrajkove, radi zaštite svojih ekonomskih, društvenih i profesionalnih interesa" .

Član 18. Zakona o štrajku kaže da poslodavci nisu u obavezi da isplate radnike za vreme koje provedu u štrajku. Prema istom zakonu, poslodavac ne sme da prekine radni odnos onome ko štrajkuje.