Zamenica kosovskog premijera: Etničke i nacionalne opštine razdvajaju ljude

Zamenica kosovskog premijera Emilija Redžepi, 28. jul 2022.

Zamenica kosovskog premijera Emilija Redžepi (Emilia Rexhepi) ocenila je da "formiranje etničkih, nacionalnih opština može samo da razdvaja ljude i građane" i istakla da vlada Kosova ima i druge prioritete.

Povodom međunarodne obaveze Kosova da što pre formira Zajednicu opština sa srpskom većinom, Redžepi u intervjuu za Glas Amerike ocenila je da se "formiranjem takvih opština – kojima se daje znatna izvršna vlast i kompetencije koje su, sa Aneksom iz Ohrida i nacrtom asocijacije, postojeće – može se stvoriti neka druga Republika Srpska unutar naše države".

Zamenica premijera Aljbina Kurtija (Albin) zadužena za pitanja manjina i ljudska prava je dodala da takođe zabrinjava što se stvaranjem etničkih opština, s privilegijama jednom narodu, može otvoriti Pandorine kutije, pa bi predstavnici ostalih manjinskih zajednica na Kosovu mogli tražiti slično.

"Smatramo da nije ni Srbima u interesu da budu izolovani od svega sa jednim delom te asocijacije ili lokalne samouprave na jednoj teritoriji. Šta će biti sa Srbima koji žive po drugim opštinama? Bolje je delovanje i jačanje srpskog naroda kroz institucije. Oni treba da budu deo institucija, imaju pravo na to, Ustav to garantuje", rekla je Redžepi.

Pročitajte i ovo: Najava izrade novog nacrta za Zajednicu na Kosovu 'besmislena'

Zajednica opština sa srpskom većinom ni posle više od jedne decenije, kada su je dogovorili Kosovo i Srbija, nije osnovana. Redžepi kaže da bi možda vlada Kosova trebalo da izradimo svoj nacrt te zajednica i ta potom o tome pregovara s predstavnicima Evropske unije.

Na pitanje da li se oklevanjem da se ispune smernice za formiranje Zajednice opština sa srpskom većinom produbljuje kriza, Redžepi je odrično odgovorila.

"Mislim da mi kao vlada imamo i drugih naših prioriteta: vladavina prava, borba protiv korupcije. Vidite i sami šta se na Kosovu radi tim povodom. Lično me zanima ekonomski oporavak i osnaživanje svih manjinskih zajednica. Način na koji možemo da zaustavimo migraciju naših naroda", rekla je Redžepi.

Pročitajte i ovo: Kurti: Zajednica nije ključna za normalizaciju odnosa sa Srbijom

Ona je dodala da Vlada Kosova mora da blisko sarađuje s predstavnicima Evropske unije i SAD u pronalaženju najboljeg načina da se u kosovsko društvo integrišu Srbi s Kosova.

"Da oni budu zadovoljni nečim, ali da ne bude velikih kompetencija izvršne vlasti - što bi moglo da stagnira proces Kosova ka Evropskoj uniji. Takođe, jako nam je bitno zbog sigurnosti, posle svega što nam se dogodilo, da postanemo članica NATO-a", rekla je Redžepi.

Ona je ocenila da Srbija može da bude dobar sused Kosova i da se normalizacijom, pregovorima i dijalogom može postojati mir i stabilnost, ali da "Beograd treba da prestane manipulisanje srpske populacije koja živi van Republike Srbije".

"To nije u redu prema njima samima, ali i prema drugim narodima. Pomenuli ste Republiku Srpsku koja stagnira proces Bosne u evrointegracijama, imate sad ono što se dogodilo u Crnoj Gori: ta prosrpska struja tamo, na Kosovu takođe. Mislim da to nije dobro", rekla je zamenica kosovskog premijera u intervjuu Glasu Amerike.

Ona se saglasila da Beograd instruiše građane srpske nacionalnosti u drugim zemljama regiona, ocenjujući da to radi "preko finansijskih ulaganja".

"Oni jednostavno žele da budu dominantni. Srbija uvek želi da nadjača svakog u regionu. To je pre svega u trenutnom političkom delovanju, ali mislim da to međunarodni faktori to neće dozvoliti. Sjedinjene Države, pre svega. Ostavimo ljude da bezbedno žive sa svojim komšijama. Zašto stvarati tenzije među njima? I njima takav način života, bez obzira na finansijsku zavisnost, nije u redu. Mislim da se u budućnosti to mora prevazići, ne postoji superioran narod, svi smo jednaki", rekla je Redžepi.