Festival Ulpiana podiže svijest o kulturnom nasljeđu Kosova

Par obučen kao starorimski građani drže baklje tokom nastupa Justinijana i Teodore na festivalu Ulpiana u blizini Prištine 17. septembra.

Dvodnevni festival koji se održava na arheološkom lokalitetu Ulpiana nudi učesnicima rijedak pogled na život u antici sa izvođačima, štandovima s hranom, igrama, plesom i rukotvorinama.

Djevojke obučene u narodne nošnje čekaju početak nastupa. Festival je prvi te vrste na Kosovu.

Ulpijana je bila važan rimski grad na Balkanu i bio je dio rimske provincije Dardanije. Njegov istorijski značaj proizlazi iz njegove uloge centra rimske uprave, trgovine i kulture u regionu.

Organizatori festivala žele da podignu svijest o bogatom kulturnom nasljeđu Kosova.

Muškarci obučeni u starorimske kostime drže baklje tokom predstave.

Ulpijana sadrži ostatke raznih rimskih i vizantijskih građevina, uključujući hramove, bazilike, kupatila i gradske zidine.

Izvođač obučen kao rimski legionar.

Takođe poznata kao Justiniana Secunda, Ulpiana se nalazi u opštini Gračanica, nekih 12 kilometara jugoistočno od Prištine. Smatra se da je grad nastao u drugom vijeku nove ere.

Fotografija iz 2014. prikazuje studente arheologije na radu u drevnom gradu Ulpijani.

U avgustu 2023. godine mješoviti tim međunarodnih i domaćih stručnjaka otkopao je mozaik koji su car Justinijan (527–565. n.e.) i njegova supruga Teodora nazvali Urbs Dardaniae (Grad Dardanije). To je jedna od rijetkih latinskih posveta carskog para u kasnorimskom svijetu.

Druga fotografija iz 2014. prikazuje studenta arheologije kako otkopava mozaik.

"Takva otkrića nude jedinstven pogled na kulturu i ljudsku istoriju i pružaju opsežno znanje o drevnim strukturama arheološkog parka Ulpiana", rekao je ambasador EU na Kosovu Tomaš Sunjog (Tomáš Szunyog).

Dvodnevni festival koji se održava na jednom arheološkom lokalitetu nudi učesnicima rijedak pogled na život u antici, u nadi da će podići svijest o istorijskom značaju Kosova.