Novi tužilac za lažne veterane OVK

Ilustrativna fotografija

Glavni državni tužilac na Kosovu Aleksandar Ljumezi odredio je novog tužioca iz Specijalnog tužilaštva koji će naslediti i dopuniti optužnicu tužioca Eljeza Bljakaja o manipulacijama sa listama veterana bivše Oslobodilačke vojske Kosova (OVK) kako bi optužnica bila što pre podignuta.

Nakon što je potpisao optužnicu, Bljakaj je podneo ostavku u znak protesta ali i kao poruka kolegama.

Pojedini političari na Kosovu Bljakaja su nazvali "lažovom" te naveli kako nije imao hrabrosti da slučaj odvede do kraja.

U međuvremenu, civilno društvo na Kosovu za sredu u 18 sati zakazalo je protest sa kojeg su zatražili smena Ljumezija, uz obrazloženje da je on Bljakaja ometao u istrazi, te da je "tužilaštvo u službi politike".

U sredu se o ovom pitanju oglasila i Evropska unija (EU).

Na osnovu optužnice tužioca Eljeza Bljakaja, sumnja se da je 19.060 osoba nezakonski steklo status veterana Oslobodilačke vojske Kosova.

Državni tužilac Ljumezi je u sredu na konferenciji za novinare izjavio da optužnica treba da se dopuni imenima tih osoba, kako bi se njima, kao preventivna mera, prekinula isplata veteranskih prihoda, koji mesečno prelaze cifru od tri miliona eura za taj broj osoba.

"Tužilac koji je radio na ovom slučaju osigurao je mnoge jake dokaze, izjave, činjenice, snimke, zapisnike što se smatra da su dovoljna za uspešno suđenje", istakao je Ljumezi u sredu.

"Istina je da tužilac Bljakaj ima izjave i imena osoba koje su status stekle nezakonski ali ta imena nisu uključenja u optužnici. Zahtev glavnog tužilaca Specijalnog tužilaštva je bio da se ta imena navedu u optužnicu kako bi se prekinuli prihodi tim osobama na osnovu odluke suda", kazao je Ljumezi, dodajući da se s time prethodno složio i tužilac Bljakaj.

'Krajnje ispolitizovano menadžerisanje'

Manipulacije sa listama veterana OVK istraživao je tužilac Bljakaj koji je, nakon što je potpisao optužnicu, podneo ostavku zbog, kako je obavestio Tužilaštvo, nove poslovne ponude.

Kasnije je Bljakaj u otvorenom pismu kazao da njegova ostavka ima dva značaja – protest i poruku. Kako je naveo, protest u smislu izražavanja nezadovoljstva i neslaganja u "krajnje ispolitizovanom menadžerisanju, gde slučajevi visokog profila jako teško prolaze, a i kada uspeju da prođu, ceo proces se ucenjuje u cilju da u kasnijim fazama ti slučajevi propadnu, i sve to u svrhu dnevne politike".

Baljakaj je, takođe, poručio kolegama da "ne smeju da prodaju principe i dostojanstvo".

Istakao je da mu se ranije pretilo u nekoliko slučajeva, uključujući i slučaj "veterani", ali da je sve to ignorisao, što je otežalo život članovima njegove porodice.

Eljez Bljakaj je dodao i da ga je tokom istrage te tokom intervjua glavni državni tužilac Ljumezi hitno pozvao u kancelariju i pitao zašto je tražio da intervjuiše predsednika Skupštine Kadriju Veseljija (čak i kao svedoka) u slučaju "veterani", navodeći da "oni imaju imunitet i nema potrebe da se zovu".

Pojedini političari kritikovali su Bljakaja što, kako je Veselji rekao, nije imao hrabrosti da do kraja izgura slučaj. Veselji je priznao da je "naduvavanja" veteranskih lista bilo, ali je izjavio da mu je žao da neko pokušava da okalja doprinos i požrtvovanje ostalih boraca OVK-a.

"Država Kosovo verovala je gospodinu Bljakaju i njegovom profesionalizmu, ali njegovim bekstvom on je pokazao da ne voli državu Kosovo. Tužioci koji vole Kosovo, koji žive za ovu zemlju, završili bi ovaj proces", napisao je Veseli na Fejsbuku.

Veseli: Verovali smo Bljakaju

S druge strane, premijer Kosova Ramuš Haradinaj Bljakaja u intervjuu za kosovsku televiziju KTV, Bljakaja je nazvao "lažovom".

Slično je ponovio i u sredu nakon zasedanja kosovske Vlade.

"Njemu smo dali sve uslove da završi svoj posao. Imao je podršku moje kancelarije, ceo predmet smo mu dali. Ako je to smetnja… to ne stoji. Radi se o zloupotrebi istine. On je lažov, on nije profesionalac", kazao je Haradinaj, dodajući da je Bljakaj doveo u pitanje i liberalizaciju viza.

Inače, kancelarija premijera je tužilaštvu uručila prijave veterana.

Haradinaj je u intervjuu za KTV kazao da Bljakaj ne može da oceni broj veterana jer je tokom rata "pobegao za Blace", aludirajući na izbegličke kampove u kojima su bili smešteni Albanci sa Kosova.

EU: Istragu nastaviti profesionalno

Ambasador Sjedinjenih Države na Kosovu Greg Delavi izrazio je zabrinutost zbog ostavke Bljakaja, navodeći da je tužno "kada jedan od najboljih tužilaca mora da podnese ostavku zbog pretnji i nedostatka podrške".

Evropska unija je u sredu saopštila da pažljivo prati slučaj tužioca Bljakaja, dodajući da je nezavisnost i autonomija pravosuđa, uključujući i tužilaštvo, od presudnog značaja u ovom kontekstu i koje se mora osigurati.

"EU poziva sve da se uzdrže od bilo kakvih napada na institucije vladavine prava, uključujući i lične ili klevetničke komentare protiv pojedinih tužilaca ili sudija", navodi se u reakciji EU.

"Izjave nekih kosovskih političara i tužilaca u vezi ovoga potkopavaju ključne principe vladavine zakona. Oni, takođe, šalju obeshrabrujuće signale svim pravosudnim službenicima koji se bave osetljivim i važnim slučajevima", istaknuto je u reakciji iz Brisela.

Evropska unija ponavlja da istragu koja je u toku treba nastaviti profesionalno i uz poštovanje vladavine zakona te bez ikakvog uplitanja.

Eljez Bljakaj završio je Pravni fakultet na Univerzitetu u Prištini gde je 2006. položio i pravosudni ispit za kvalifikovanog advokata.

Bio je praktikant u sudu u Istoku kraj Peći. Radio je i u forenzičkoj jedinici Kosovskih policijskih snaga, kao programski koordinator u Kosovskom pravosudnom institutu, tužilac Osnovnog suda u Prištini, potom i tužilac Specijalnog tužilaštva.

Godine 2013. bio je stipendista Američke ambasade u Prištini i američkog Ministarstva pravde kao "Justice abroad Scholar". Proveo je godinu dana na Wake Forest University, School of Law.

Njegovi interesi leže u oblasti krivičnog prava.

Mediji na Kosovu su preneli da se on otvorenim pismom javio iz Sjedinjenih Država.

Pročitajte i ovo: