Opozicione partije na Kosovu su od premijera Aljbina (Albin) Kurtija zatražili da iznese stav o realizaciji Vašingtonskog sporazuma.
Na plenarnoj sednici 7. jula, opozicioni Demokratski savez Kosova (DSK) je od poslanika u Skupštini zatražio i usvajanje rezolucije koja će pomoći Vladi da realizuje Vašingtonski sporazum.
Vašingtonski sporazum o ekonomskoj normalizaciji odnosa Kosova i Srbije potpisali su u Beloj kući septembra 2020. godine predsednik Sbije Aleksandar Vučić i tadašnji premijer Kosova Avdulah (Avdullah) Hoti, koji dolazi iz redova DSK.
Hoti, koji je aktuelni poslanik u Skupštini Kosova, je poručio da se na Vašingtonski sporazum treba gledati kao na važan korak ka konsolidaciji Kosova na međunarodnoj sceni.
„Vašingtonski sporazum stvorio je novi zamah u odnosima EU i SAD, jer SAD sada igraju važnu političku i ekonomsku ulogu u regionu. Zato ovaj sporazum treba posmatrati kao korak ka punoj normalizaciji odnosa i uzajamnom priznavanju“, naglasio je Hoti.
On je istakao i kako je Vašingtonski sporazum doneo Kosovu priznanje od Izraela.
Pored ostalog, potpisivanjem Vašingonskog sporazuma dogovoreno je uspostavljanje diplomatskih odnosa između Kosova i Izraela, što je i učinjeno 1. februara, dok je u martu otvorena i ambasada Kosova u Jerusalimu.
Pročitajte i ovo: Srbija i Kosovo potpisali sporazum o normalizaciji ekonomskih odnosaŠef parlamentarne grupe opozicione Demokratske partije Kosova (DPK) Abeljard (Abelard) Tahiri je takođe od Vlade Kosova zatražio da iznese jasan stav o svakoj tački Vašingtonskog sporazuma.
U Vladi Aljbina Kurtija, rekao je Tahiri, ima puno neizvesnosti po pitanju spoljne politike, te je dodao da Vašingtonski sporazum ne treba odvajati od procesa dijaloga sa Srbijom, koji se u Briselu vodi posredstvom Evropske unije.
A Besnik Tahiri iz Alijanse za budućnost Kosova (ABK) je ocenio da je Vašingtonski sporazum potvrdio vezu i prijateljstvo između Kosova i Sjedinjenih Država.
Kurti: Vašingtonski sporazum ide u korist Srbiji
Sa druge strane, Premijer Kosova Aljbin Kurti je ocenio da prvi efekti Vašingtonskog sporazuma idu u korist predsednika Srbije Aleksandra Vučića, odnosno da su tim sporazumom za Vučića otvorena vrata Bele kuće.
Govoreći o delu sporazuma koji se odnosi na jezero Gazivode na severu Kosova, premijer Kurti je ponovio svoj stav da to jezero pripada Kosovu.
„Jezero Gazivode je veštačko jezero na Kosovu. Iskoristićemo sve argumente u nedavno objavljenoj studiji izvodljivosti da zaštitimo imovinu Kosova“, rekao je Kurti.
Sjedinjene Američke Države (SAD) su 23. juna, na osnovu Vašingtonskog sporazuma, uručile Kosovu i Srbiji studiju izvodljivosti o podeli jezera Gazivode.
Ovo jezero se većim delom nalazi u opštini Zubin Potok sa većinskim srpskim stanovništvom na severu Kosova, dok manji deo pripada opštini Tutin u Srbiji.
Premijer Kosova Aljbin Kurti je izjavio i da Vlada koju on vodi shvata ozbiljno odnose sa SAD, te da nastavlja da radi na produbljivanju tih odnosa. On je, međutim, kritikovao opozicione stranke što "štite SAD od Kurtija”.
„Pošto ne možete da budete tragični, postajete smešni. Morate prestati to da radite“, rekao je Kurti u Skupštini Koosva.
Šefica parlamentarne grupe Pokreta Samoopredeljenje Mimoza Kusari Ljilja (Lila) je rekla kako obaveze iz Vašingtonskog sporazuma nisu homogene i da se u njemu spominju razne teme.
Greška servera
Greška na serveru. Molimo obratite se timu sa podšku.
Molim koristite naš pretraživač kako biste pronašli traženi sadržaj
Ona je podvukla da je premijer Kosova Aljbin Kurti nepokolebljiv kada su u pitanju dobri odnosi sa SAD-a, ali da njegova Vlada ne donosi odluke koje su štetne za zamlju.
Američki Stejt department je krajem juna izrazio nadu da će Srbija i Kosovo nastaviti da se pridržavaju obaveza Vašingtonskog sporazuma.
"Nadamo se da će naši partneri delovati u dobroj veri i nastaviti da se pridržavaju obaveza preuzetih u Vašingtonu”, navedeno je za Glas Amerike iz Stejt departmenta u vezi poštovanja Vašingtonskog sporazuma koji su prošle godine potpisali Kosovo i Srbija.