Šta znači Tačijevo 'žrtvovanje' za sporazum sa Srbijom?

Predsednik Kosova Hašim Tači je po povratku iz Brisela izjavio da je u sredu na sastanku predsednika Srbije i Kosova u Briselu potencirano da "mora da se radi na sporazumu jer je to u interesu dve zemlje i naroda, ali da mora da se žrtvuje za postizanje konačnog sporazuma". U Srbiji kažu da moraju da budu svesni posledica eventualnog nepostizanja dogovora.

Na konferenciji za novinare u četvrtak, predsednik Kosova Hašim Tači je kazao da Kosovo ne sme da "naseda na populističke glasove dnevne politike, već da treba da se gleda prema budućnosti".

"Kao predsednici smo svesni da nastavak statusa kvo podrazumeva poruke i nove situacije s mogućnostima destabilizacije i drugih konflikata", kazao je Tači u Prištini.

On je ponovio da je jučerašnji sastanak sa predsednikom Srbije bio jedan od najkraćih ali najtežih do sada, ali da predstoje još teže situacije. Dodao je da bi konačan sporazum trebao da se postigne u narednih četiri do šest meseci, ali i da je skeptičan po tom pitanju. Takođe je kazao da konačan sporazum treba da bude postignut "između dve suverene države", te izrazio nadu da će predstojeći dani proteći bez problema i incidenata i da očekuje dinamičnu fazu dijaloga do postizanja sporazuma.

Tači je naveo i kako je visokoj predstavnici EU Federiki Mogerini preneto da je Kosovo za dijalog i pregovore sa Srbijom, ali i da se ovaj proces treba završiti zvaničnim priznanjem Kosova od strane Srbije i članstvom Kosova u svim međunarodnim organizacijama. Ponovio je da nije lako razgovarati sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem koji, kako kaže Tači, misli da je "Kosovo ili Kačanik, kako je rečeno, srce Srbije".

Šef kancelarije za Kosovo u Vladi Srbije Marko Đurić u razgovoru za RTS složio se da su razgovori u Briselu bili teški, ali dodao da ni predsedniku Srbije ni Vladi ne pada na pamet da prihvata nešto što ne bi zadovoljilo interese Srbije i Srba na Kosovu.

"Predsednik Vučić neće prihvatiti priznanje. Svaki put pita i ponavlja pitanje: šta možemo da dobijemo za Srbiju, s obzirom na to da nemamo gotovo ništa, 18 godina nema efektivne kontrole, od najbanalnijih stvari do važnih... Ali šta god da dobijemo, biće više od onoga što imamo danas", rekao je Đurić.

(Video: Vučić i Tači nakon dijaloga u Briselu, 18. jula 2018)

Vaš browser nepodržava HTML5

Vučić i Thaci: Najteži sastanak do sada

Kosovski analitičar Ramuš Tahiri navodi da je predsednički dijalog težak zato što se dve države nisu međusobno priznale i zato što se vodi bez agende u kojoj dve strane iznose svoje opcije o jednom sporazumu, ali bez rešavanja osnovnih problema.

"Koncept Srbije ili predsednika Vučića jeste da se treba desiti jedno kompromisno rešenje između kosovskih Albanaca i države Srbije, što je nepovoljna pozicija u odnosu na Kosovo. Takođe, Vučić naglašava da će da se brane interesi Srbije i kosovskih Srba. Kosovo kaže da sporazum mora da bude između Kosova i Srbije. Dakle, u osnovi se ne slažu. A predsednik Tači ne može da postigne ni jedan sporazum koji neće moći da prođe u Skupštini Kosova", kaže Tahiri.

Tahiri ne vidi da se sporazum treba hitno postići ove ili sledeće godine, jer je važnije od toga da se prihvati realnost, ali i da se održi mir i stabilnost, te da se nastavi dijalog.

"U ovom trenutku korisniji je onaj tehnički dijalog na kojem se diskutuje o svim problemima koji stoje na putu. Kada se sva tehnička pitanja reše, onda će politički sporazum sam po sebi da se desi i nema potrebe da se neko žuri ili vrši kompromise po tom pitanju", kaže on.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je u Briselu u sredu izjavio da je i kosovskom i srpskom društvu važno da se kaže da je potreban kompromis o mnogim pitanjima i da ni jedna strana ne može da bude potpuno zadovoljna. Ako smo jednako nezadovoljni, dodao je on, to bi značilo da smo postigli pravo kompromisno rešenje.