Ministarstvo spoljnih poslova i dijaspore Kosova (MPJD) osudilo je u nedelju hapšenje kosovskog državljanina u Srbiji, navodeći da je on arbitrarno uhapšen i da je tražilo od međunarodne zajednice da pomogne da hitno bude pušten na slobodu.
Ministarstvo spoljnih poslova je navelo da je Kancelarija za vezu Kosova u Srbiji u subotu obaveštena o hapšenju Tefika Mustafe na graničnom prelazu Merdare, zbog navodnih ratnih zločina nad nealbanskim stanovništvom tokom rata na Kosovu 1999. godine.
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačiće je u subotu rekao da će Mustafa biti predat Tužilaštvu Srbije za ratne zločine, dok je Ministarstvo navelo da je uhapšeni "kao pripadnik Oslobodilačke vojske Kosova naveden u izjavama svedoka kao učesnik u otmici policajaca" 19. juna 1999. kod Labljana na putu Priština-Gnjilane.
Kosovsko ministarstvo saopštilo je da "oštro osuđuje arbitrarno hapšenje i maltretiranje građana Republike Kosovo i istovremeno poziva međunarodnu zajednicu da preduzme konkretne korake za momentalno puštanje na slobodu građanina Tefika Mustafe".
Pročitajte i ovo: U Srbiji pritvor za kosovskog Albanca zbog sumnje da je izvršio ratni zločinMinistarstvo je pozvalo međunarodnu zajednicu da od srpske države traži odgovornost "za ove samovoljne i destruktivne radnje, koje su u suprotnosti s međunarodnim konvencijama o ljudskim pravima".
Dodalo je da će zvanično tražiti od srpskih vlasti da dozvole predstavniku kosovske kancelarije u Srbiji Jetišu Jašariju da poseti Mustafu, "kako bi država i Vlada Kosova bili konkretnije obavešteni o tretmanu Mustafe".
Ministarstvo spoljnih poslova Kosova je navelo da je obavestilo zemlje Kvinte – Italija, Francuska, Nemačka SAD i Velika Britanija – i diplomatska predstavništva SAD i Velike Britanije i drugih zemalja u Beogradu.
U poslednje tri godine u Srbiji je uhapšeno nekoliko državljana Kosova zbog sumnje da su počinili zločine tokom rata na Kosovu 1998-99.
Srpske vlasti su 17. aprila uhapsile kosovskog državljanina Sadika Durakua, koji ima i britansko državljanstvo, pod sumnjom za "ratne zločine" 1999. godine, što su optužbe koje je njegova porodica negirala.
Duraku je uhapšen na graničnom prelazu između Hrvatske i Srbije, a istog meseca mu je srpski sud odredio pritvor.
Članovi njegove porodice kažu da optužbe protiv Duraka ne stoje, jer je on pre rata 1999. godine živeo sa porodicom u Velikoj Britaniji.
Početkom godine premijer Kosova Aljbin Kurti (Albin) optužio je Srbiju za, kako je rekao, nepravedna, namerna i zlonamerna hapšenja građana Kosova.