Kosovo i Srbija da sarađuju na regionalnoj stabilnosti ili slede posledice, poručio Eskobar

Gabrijel Eskobar

Sjedinjene Države traže od Srbije i Kosova da daju doprinos regionalnoj stabilnosti, a oni koji ne žele partnerstvo će snositi posledice, izjavio je američki izaslanik za Zapadni Balkan Gabrijel Eskobar (Gabriel Eskobar) 16. juna.

"Oni koji žele da budu partneri sa nama će sarađivati sa Evropom i Amerikom na tačkama za prevazilaženje krize koje smo predložili, odnosno na kojima insistiramo, jer ovo jeste regionalno pitanje. Jedna zemlja i jedan lider neće određivati kurs regionalne i evropske stabilnosti. Dakle, oni koji odbiju to partnerstvo će snositi konsekvence", rekao je Eskobar na onlajn brifingu za novinare.

Američki zvaničnik je govorio o aktuelnoj krizi na relaciji Beograd – Priština, nakon što su tri kosovska policajca lišena slobode 14. juna, a zvaničnici Srbije i Kosova daju kontradiktorne informacije o tom događaju.

Eskobar je rekao da postoje "dva moguća scenarija" u ovom slučaju: da su policajci oteti na teritoriji Kosova i odvedeni u Srbiju, a drugi je da su oni nenamerno prešli granicu i našli se na teritoriji Srbije.

"U svakom slučaju, jasno je da ovi policajci nisu imali nameru da budu u Srbiji i trebalo bi da budu oslobođeni", rekao je Eskobar.

On je pozvao sve strane da sarađuju sa međunarodnom zajednicom na Kosovu kako bi se utvrdile sve činjenice.

Američki zvaničnik je izjavio da Stejt department pažljivo prati ovaj slučaj, ali da će zvanično saopštenje biti objavljeno "kada budemo imali sve činjenice".

Nove tenzije između Srbije i Kosova izbile su nakon što je 14. juna zvanični Beograd saopštio da su na teritoriji Srbije uhapšena tri naoružana kosovska policajca. S druge strane, Vlada Kosova tvrdi da su policajci uhapšeni na teritoriji Kosova i optužuje Srbiju da ih je "kidnapovala".

Tužilaštvo u Kraljevu je 16. juna saopštilo da je naredilo istrage protiv trojice kosovskih policajaca zbog sumnje da su izvršili krivično delo nedozvoljena proizvodnja, držanje, nošenje i promet oružja i ekspolozivnih materija.

Pročitajte i ovo: Kosovski policajci u pritvoru u Srbiji, Priština upozorava na nehuman tretman

Eskobar je rekao da međunarodni faktori još uvek rade na planu Evropske unije od tri tačke za smirivanje krize koja je nastala nakon što su albanski gradonačelnici u opštinama sa srpskom većinom na severu Kosova ušli u zgrade opština u pratnji kosovske policije, nakon nega su lokalni Srbi organizovali demonstracije.

Gradonačelnici su izabrani u aprilu na lokalnim izborima, koje je srpska zajednica bojkotovala.

"Naš stav je na liniji stava Evropske unije: verujemo da bi gradonačelnici trebalo da rade sa alternativnih lokacija, da treba povući pripadnike specijalne policije koji su raspoređeni oko zgrada i da demonstranti treba da se sklone sa ulica, kao i da svi koji su činili nasilje protiv KFOR-a i Policije Kosova treba da odgovaraju", rekao je Eskobar.

Podsetimo, tokom demonstracija lokalnih Srba 29. maja su izbili ulični neredi u kojima su se demonstranti sukobili sa pripadnicima KFOR-a.

Eskobar je rekao da su SAD u prethodna tri meseca podržavale Kosovo kada je reč o izborima na severu i da za Stejt department izabrani gradonačelnici imaju legitimitet, ali da je problematična odluka da uđu u zgrade opština.

"Nastavićemo da insistiramo na tome. Biće posledica ako nastave da ignorišu naše savete po ovom pitanju", rekao je Eskobar.

Eskobar je dodao i da bi trebalo organizovati prevremene izbore na severu Kosova na kojima bi učestovala i srpska zajednica, kao i da treba nastaviti sa dijalogom.

Gabrijel Eskobar je rekao i da izgleda da postoje elementi na obe strane koji se "hrane" ovim krizama.

"Premijer (Kosova, prim. RSE) i njegova stranka se preterano definišu kroz konfrontacijua sa Srbijom, a ne kroz odnos prema Evropskoj uniji i evropskim vrednostima. Istovremeno, postoje elementi na političkom spektru Srbije koji žele da nastave sa nacionalističkom retorikom prema Kosovu. To je takođe štetno ne samo za Srbiju, nego i za ceo region", rekao je Eskobar.

Američki zvaničnik je rekao da bi Vlada Kosova trebalo da ukine zabranu ulaska kamiona koji prevoze srpsku robu. To je odgovor zvanične Prištine nakon lišavanja slobode tri pripadnika Policije Kosova.

"Evropska unija veruje da ne samo da je antievropski ograničavati kretanje ljudi i robe, nego da i za to nema pravne osnove. Mi u Sjedinjenim Državama podržavamo tu poziciju i smatramo da je to nepotrebna eskalacija", rekao je Eskobar.

Vlada Kosova je 14. juna odlučila da pooštri granične kontrole sa Srbijom. Nakon što im nije dopušten ulazak na Kosovo, desetine kamiona srpskih i kosovskih registarskih oznaka parkirani su 15. juna na srpskoj strani granice u Merdaru.

Premijer Kosova Aljbin (Albin) Kurti izjavio je dan ranije da su sigurnosne institucije pooštrile granične kontrole sa Srbijom, ističući da mere "nisu ekonomske ni komercijalne, već bezbednosne".

Pročitajte i ovo: Kamioni sa srpskom robom ni danas ne mogu ući na Kosovo