Lajčak stiže u Prištinu, razgovori o predlogu 'velike petorke' za Zajednicu opština

Miroslav Lajčak (foto arhiv)

Specijalni izaslanik Evropske unije (EU) za dijalog između Kosova i Srbije Miroslav Lajčak stiže u ponedeljak, 6. novembra, u dvodnevnu posetu Prištini gde će sa kosovskim liderima razgovarati i o nacrtu statuta Zajednice opština sa srpskom većinom.

Ovo je za Radio Slobodna Evropa (RSE) potvrdila Joanna Lachana, portparol Kancelarije EU u Prištini.

Lajčak će se sastati sa premijerom Kosova Albinom (Aljbin) Kurtijem, vicepremijerom Besnikom Bislimijem (Bisljimi) i predstavnicima opozicije.

Novi predlog o statutu Zajednice opština sa srpskom većinom na Kosovu biće jedna od ključnih tema u svim razgovorima, naveli su već ranije izvori RSE u Briselu. Rekli su da će se raspravljati i o ostalim temama koje se odnose na dijalog, jer evropski posrednici planiraju organizovanje novih susreta.

Lajčak je prošle nedelje najavio da će ubrzo sazvati novi susret u Briselu na nivou glavnih pregovarača.

Novi "moderni i balansirani evropski predlog" o statutu Zajednice opština sa srpskom većinom na Kosovu predali su kosovskim vlastima članovi "velike petorke" prilikom posete 21. oktobra.

Delegaciju su činili izaslanici EU, Sjedinjenih Država, kao i Nemačke, Francuske te Italije.

U Briselu je 26. oktobra održan odvojeni sastanak kancelara Nemačke Olafa Scholza, francuskog predsednika Emmanuela Macrona i italijanske premijerke Giorgie Meloni sa premijerom Kosova Kurtijem, a potom i predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.

Na sastanku je bio i evropski šef diplomatije Josep Borrell.

Pročitajte i ovo: Borelj: Dogovor Kurtija i Vučića nije bio moguć zbog uzajmano neprihvatljivih preduslova

Susreti nisu urodili plodom jer je Kurti tražio da potpiše sporazum o putu ka normalizaciji oko kojeg su se lideri usaglasili 27. februara u Briselu i aneks primene, koji se dogovoren 18. marta u Ohridu.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je ovo odbio. Na tom susretu je navodno kosovska strana prihvatila novi predlog o statutu Zajednice.

Dan nakon ovog susreta, lideri Francuske Nemačke i Italije su od Kosova zatražili formiranje Zajednice, a od Srbije, de facto, priznanje Kosova.

možda vas zanima

Most: Zašto je Kurti zadovoljan nakon Brisela?'Tajanstveni' sadržaj statuta Zajednice na Kosovu