Tridesetogodišnja Gordana Petrović, koja će glasati u nedelju (29. novembra) na izborima za gradonačelnika Severne Mitrovice o svojim izbornim očekivanjima kaže:
„Konkretno da ne bude tenzija između nas i komšija Albanaca, da se smire strasti, da živimo normalno. To je to.“
Gordana Petrović će, kao i ostali građani Severne Mitrovice sa pravom glasa, te građani Podujeva, birati nove gradonačelnike, jer su ove godine čelni ljudi ta dva grada na Kosovu ušli u državnu izvršnu vlast.
U Severnoj Mitrovici, 23.313 birača će glasati na 27 biračkih mesta u okviru sedam biračkih centara, za jednog od četiri potvrđena kandidata - Erdena Atića iz pokreta Samoopredeljenje, Dušana Milunovića, nezavisnog kandidata, Milana Radojevića iz Srpske liste i Fljorenta Azemija (Florent Azemi) iz Demokratske partije Kosova.
Izbornu kampanju u Severnoj Mitrovici imao je samo kandidat Srpske liste Milan Radojević, koji je obilazio institucije i gradilišta u Severnoj Mitrovici, uz prisustvo medija. U gradu se takođe mogu primetiti jedino bilbordi i posteri kandidata Srpske liste.
Pročitajte i ovo: Ko učestvuje, a ko bojkotuje izbore za gradonačelnika Severne Mitrovice?Želja ’da ovo stvarno liči na grad’
Građani Severne Mitrovice koje smo sreli na ulicama dva dana pre izbora uglavnom nisu bili raspoloženi da ih komentarišu, dok retki koji su pristali da govore imaju različita očekivanja ili - ne očekuju ništa.
Šezdesetjednogodišnja pedagogica u Tehničkoj školi Biljana Jović kaže da očekuje veće zapošljavanje mladih.
„Da konačno naš grad, ja kažem naš, prvenstveno je moj, ja sam građanin ovoga grada i rođena i ja i moji roditelji da bude stvarno grad da liči na grad. Počele su izmene, radi se to se vidi, i putevi i institucije, što se tiče toga dosta se u ovoj Mitrovici uradilo ali nadamo se da će i dalje da se radi. Većem zapošljavanju omladine i da što je najvažnije u svoj ovoj borbi da jednom budemo jedinstveni, jedan za sve svi za jednoga“, rekla je Jović.
Slavica Jovanović kaže da se ništa ne menja godinama, te da ne očekuje da će i sad.
„Neću ni da glasam“, rekla je ova pedesetpetogodišnjakinja.
Nemanja Mihajlović, tridesetogodišnjak, zaposlen kod privatnika, očekuje da će „biti bolje, nego sada“.
„U svakom smislu, što se tiče posla, svega, uvek može bolje, ali teška je situacija dosta, nadamo se da će da bude bolje“, navodi.
S druge strane, sedamdesetogodišnja Staka Kažić, penzionerka, kaže da očekuje da njen sin dobije stan.
„Evo 25 godina kako smo izbegli svi, su dobili po dva tri stana, on ne. A uvek sam glasala, uvek kad je bilo, i da nije stan ja bih glasala, samo da bude dobro“, rekla je.
Glasanje u pandemijskim uslovima
U skladu sa preporukama zdravstvenih ustanova Centralna izborna komisija donela je odluku o usvajanju administrativnog uputstva o merama zaštite za sprečavanje zaraze COVID-19 za birače i izborno osoblje na dan izbora.
Svrha ovog uputstva je određivanje zaštitnih mera kako bi se sprečila zaraza virusom COVID-19 birača i izbornog osoblja na biračkim mestima; određivanje zaštitnih mera tokom procesa prebrojavanja glasačkih listića na biračkim mestima; kao i zaštitnih mera prilikom primopredaje izbornog materijala.
Takođe, Centralna izborna komisija usvojila je uputstvo za glasanje osoba koje su zbog pozitivnog testa na COVID-19 u kućnom karantinu i osoba kojima je određena mera samoizolacije.
Predsednik Opštinske izborne komisije u Severnoj Mitrovici Slobodan Dimitrijević potvrdio je u izjavi za Radio Slobodna Evropa da će biti sprovedene sve mere zaštite od COVID-19, na osnovu donetog uputstva, kako bi se svi u biračkim centrima zaštitili, kako birači, tako i kompletno osoblje.
"Članovi biračkih odbora, tehničko osoblje, akreditovani posmatrači, novinari i sva ostala lica koja na neki način učestvuju u izbornom procesu. Te mere donete su odlukom Ministarstva zdravlja i biće sprovedene ne samo na dan izbora već i u predizbornim aktivnostima", rekao je Dimitrijević, navodeći da nije bilo uobičajene političke kampanje, kao na ranijim izborima.
"Sada možete samo videti kandidata u razgovoru sa nekim od građana na ulici i opet uz poštovanje svih epidemioloških mera, držanje rastojanja itd, i to je ono što ja smatram da je sasvim u redu. Mi kao opštinska izborna komisija sprovešćemo sve mere tog izbornog dana kako nam je i naloženo, znači ispred svih biračkih centara postojaće dezinfekcijska barijera za sve osobe koje budu želele ući u birački centar, s tim što nijedna osoba neće moći bez zaštitne maske ni da uđe u birački centar ni da boravi u njemu", pojašnjava.
Na pitanje koliko će birača moći da u jednom trenutku bude na biračkom mestu, Dimitrijević kaže da će o tome odlučivati predsednik biračkog odbora.
"U zavisnosti od učionice, on će proceniti da li u toj prostoriji u tom trenutku se može naći samo jedan birač, dva tri ili više njih...opet kažem zavisi od toga da li postoji mogućnost za propisano rastojanje između birača. U svakom slučaju predsedavajući će voditi računa o tome", rekao je Dimitrijević.
Od ukupno 27 biračkih mesta, na 22 u većini glasaju Srbi, a na pet Albanci, potvrdio je Dimitrijević.
Pročitajte i ovo: Red u Severnoj Mitrovici za 130 evra pomoći Vlade KosovaStriktne upute o zaštitnim merama pri glasanju
Prema uputstvu koje je usvojila Centralna izborna komisija birači moraju nositi zaštitnu masku i moraju prekriti nos i usta, a nakon verifikacije UV lampom dezinfikovati ruke na bazi gela sa alkoholom. Takođe, nakon pokazivanja identifikacionog dokumenta potrebno je ukloniti masku kako bi birača identifikovao član biračkog odbora, a nakon toga staviti istu ponovo, navodi se u uputstvu. Nakon ubacivanja listića u glasačku kutiju, birač dezinfikuje ruke gelom na bazi alkohola.
Svako biračko mesto i pomoćni pult biće opremljeni dezinfekcionim gelom i sprejom koji sadrži alkohol ili hlor kako je definisano u priručniku za zaštitu od širenja virusa kovid 19.
Izborna tišina počinje u ponoć u petak, a biračka mesta biće otvorena u nedelju od 7 do 19 časova. Severna Mitrovice je u crvenoj zoni, i zabrana kretanja je na snazi od 19 do 5 časova.
Ovo je prvi put od kako se izbori održavaju, da na severu Kosova OEBS misija neće pružati tehničku podršku, što su činili svih ovih godina, uključujući i izbore za parlament Srbije koji su u većinski srpskim opštinama na Kosovu sprovedeni juna ove godine.
Pročitajte i ovo: Raspisani vanredni izbori za gradonačelnika Podujeva i Severne MitroviceIzbori u Podujevu
Podujevo, opština na 30 km od Prištine, je bez gradonačelnika od početka februara, kada je tadašnji predsednik opštine Agim (Veliu) Veljiu iz Demokratskog saveza Kosova podneo ostavku kako bi preuzeo dužnost ministra unutrašnjih poslova u Vladi bivšeg premijera Aljbina (Albin) Kurtija.
Kurti je potom sredinom marta smenio Veljiua zbog izjava u kojima mu se suprotstavio oko uvođenja vanrednog stanja zbog pandemije. Veljiu je potom početkom juna ponovo imenovan na mesto ministra MUP-a u Vladi Avdulaha (Avdullah) Hotija.
Za mesto gradonačelnika u toj opštini se bore Naim Fetahu iz Demokratske partije Kosova, Nedžmi Rudari (Nexhmi) iz Demokratskog saveza kosova i Špejtim Bulići (Shpejtim Bulliqi) iz Pokreta Samoopredeljenje.
U toj opštini pravo glasa ima 87,381 birač a glasaće se u 45 biračkih centara.
Tada je i Severna Mitrovica ostala bez predsednika opštine nakon što je Goran Rakić iz Srpske liste postao zamenik premijera Kosova i ministar administracije lokalne samouprave u Vladi Avdulaha Hotija.