'Sve je uništeno': poplave na severu Kosova

Poplavljena kuća Ismeta Zaimovića iz Severne Mitrovice, 21. januara 2023. godine.

Poplave na Kosovu i izlivanje reka donelo je mnogo problema i građanima u Severnoj Mitrovici, opštini u kojoj većinski živi stanovništvo srpske nacionalnosti.

Ismet Zaimović Iko iz bošnjačke zajednice na severu živi u naselju Česmin lug. Samo je jedan od mnogih Mitrovčana kojima je Ibar potopio kuću i napravio veliku štetu.

Ismet živi u blizini novog mosta na Ibru kod Dudinog krša, od rođenja, a ima 83 godine, ali kaže da ovakva situacija nije viđena desetinama godina.

"Dešavalo se i pre dve godine, ali nikad ovako nije bilo. Vatrogasci su nas jutros izveli iz kuće. Unutra je vode puno, diže se parket, šteta je, zamrzivači, frižideri, termo peći, sve je otišlo" kaže Zaimović za Radio Slobodna Evropa.

Pročitajte i ovo: Situacija sa poplavama na Kosovu se polako stabilizuje

Navodi da su našli privremeni smeštaj, a da niko još nije popisao štetu, jer kući ne može da se priđe.

"Prvo, jedan regal košta tri hiljade evra, sad se on raspada, parket, sve se diglo, skroz", prepričava Zaimović i podseća da je poslednji put tako bilo pre više od 40 godina.

"Još 1979. godine kroz prozor je ulazila voda. Penziju samo imam, ne znam kako ćemo. Branu sad puštaju Gazivode. Ali trebalo je ranije da to urade, pre ovoga", smatra on.

Ismet Zaimović živi u blizini novog mosta na Ibru kod Dudinog krša, od rođenja, ima 83 godine, ali kaže da ovakva situacija nije viđena decenijama

Kuća Katarine Ađančić koja živi u Bošnjačkoj mahali potpuno je poplavljena. Za Radio Slobodna Evropa kaže da u četvrtak ujutro nije otišla na posao, budući da je primetila da nivo Ibra naglo raste.

"Vodostaj je rastao i Ibar je počeo da se izliva. Nadali smo se da neće toliko. Bilo je rizično na isti dan pre dve godine, ali došao je samo do dvorišta", kaže Katarina.

Na obali Ibra sa severne strane reke u Mitrovici je oko 19 kuća. Nisu daleko od reke, ali Katarina kaže da je sve učinila pre izgradnje doma da stvori uslove za zaštitu.

"Nasula sam 20 kamiona zemlje da izdignem da to bude bezbedno, i jeste bilo u odnosu na visinu mog dvorišta - korito Ibra niže je tri i po metra" objašnjava.

Ovog puta, voda je ulazila naglo i ubrzano. Nakon što je primetila vodu u kupatilu, za nekoliko minuta sve je bilo pod vodom od oko 40 cm. Celo prizemlje, dnevna soba, spavaća soba, kupatilo.

Kaže i da je njena kuća na višem niovu u odnosu na domaćinstva oko nje, gde je voda ušla i popela se na više od pola metra.

Kuća Katarine Ađančić koja živi u Bošnjačkoj mahali potpuno je poplavljena. Za RSE kaže da u četvrtak ujutro nije otišla na posao, budući da je primetila da nivo Ibra naglo raste.

Nekim komšijama voda je bila preko prozora. Stradala je bela tehnika, hrana u zamrzivačima, električni urešaji, nameštaj. Ipak, kaže da su zdravo svi i da je to najvažnije.

Kaže da ih je u četvrtak sa timom obišao predsednik "Privremenog organa Opštine Kosovska Mitrovica" Aleksandar Spirić i da im je ponuđen smeštaj u studentskim domovima.

Ovaj Privremeni organ funkcioniše u sistemu Republike Srbije i jedini su koji su bili angažovani uz vatrogasnu jedinicu i komunalne službe na evakuaciji i pomoći građanima.

Vaš browser nepodržava HTML5

Bez krova, bez dece: Borba protiv poplava na Kosovu

'Nije kriva priroda, već ljudski faktor'

Katarina smatra da s obzirom na to da su padavine najavljivane od hidrometeorologa, da je trebalo preventivno delovati i da je posle bilo kasno i ako su postavljani džakovi peska.

Mišljenja je da nije priroda kriva, već ljudski faktor:

"Seča šuma, zbog čega korenje drveća ne može da prima vodu, smeće, prljavština. Kad se zadnji put čistilo korito Ibra, stare vrbe su zakrčile put celim tokom ka Raški. Nisu samo ovde poplave, ali sve je to ljudski faktor".

Struje u Bošnjačkoj mahali nema, trafoi su pod vodom. Padavine se najavljuju i za naredne dane.

Fatmir Đaka, iz naselja Česmin lug u Severnoj Mitrovici, priseća se takođe 1979. godine, dok posmatra Ibar svuda oko svoje kuće.

Njegova stara kuća je poplavljena, kao i kuća stričeva koji žive do njega. Ipak, raduje ga da u kuću koja je novoizgrađena voda nije ušla. Međutim, njegovim rođacima u blizini sve je uništeno. Kućama prilaz nije moguć.

"To je došlo odjednom. Bilo je lepo (vreme), za sat vremena sve je poplavelo. Za pola sata je voda došla, to se u životu nije tako desilo. Uvek bude postepeno, spremaš se, a ovo nije se očekivalo tako da dođe", kaže.

"Za pola sata je voda nadošla", kazao je Fatmir Đaka. Njegova stara kuća je poplavljena, kao i kuća stričeva koji žive do njega. Ipak, raduje ga da u kuću koja je novoizgrađena voda nije ušla.

Svi iz naselja Česmin lug kažu da je pre dve godine u istom periodu Sitnica izašla iz korita i uslovila izlivanje Ibra, dok je sada situacija drugačija, jer je Sitnica mirna.

Ibar je nabujao od padavina, slivanja planinskih reka i sa severa Crne gore, pa je opština Zubin Potok takođe pretrpela veliku štetu.

To potvrđuje i Milijana Milivojević, koja prepričava svoja iskustva sa poplavom ranijih godina dok je živela u barakama. Srećom, ove godine i ako u blizini, njena kuća nije poplavljena.

Đaka kaže da im je u ovoj prirodnoj katastrofi pomagao i komšija. Međutim, niko ih nije zasad obišao.

Ministarstvo unutrašnjih poslova Kosova saopštilo je 21. januara da je nakon prestanka padavina situacija mirna, dodajući da se na pojedinim područjima vrše razne intervencije.

Kao rezultat obilnih kiša koje su počele 19. januara, nekoliko gradova na Kosovu suočeno je sa poplavama.

Među najteže pogođenim opštinama u poplavama na Kosovu su Srbica, Južna Mitrovica i Istok. Na ovim prostorima mnogi su ostali bez krova nad glavom, a oštećen je i deo putne i energetske infrastrukture.

Poplave u regiji