Preko komunikacije u službi i zaštiti građana glasi parola kampanje promocije rada Policije Kosova u opštinama sa srpskom većinom na severu, koja je počela 13. novembra u Severnoj Mitrovici.
Iz Policije Kosova su saopštili da su građanima delili informativne letke, te da su oni izrazili "zadovoljstvo radom policije".
S druge strane, pojedini građani sa severa Kosova, sa kojima je razgovarala ekipa Radija Slobodna Evropa (RSE), negiraju da su zadovoljni radom policije i napominju kako "nema tu poverenja".
Miodrag Milićević iz nevladine organizacije Aktiv napominje da je "ignorisanje realnosti od strane policije dokaz koliko je situacija na terenu loša".
"Toliko velike pritužbe građana moraju da budu okidač za policiju ali i Ministarstvo unutrašnjih poslova Kosova", kaže Milićević za RSE.
Ova kampanja policije Kosova dolazi nakon sve učestalijih navoda pojedinih građana i civilnih aktivista sa severa da policija "krši ljudska prava", te da postoje i slučajevi "prekomerne upotrebe sile".
Krajem oktobra su dvojica kosovskih policajaca suspendovana na predlog Policijskog inspektorata zbog sumnje da su 26. oktobra maltretirali građanina Severne Mitrovice, Miloša Subotića.
Grupa nevladinih organizacija je zbog tog slučaja prekinula saradnju sa misijom Evropske unije za vladavinu prava (EULEX), koja nadgleda rad policije na Kosovu.
Apelovali su na međunarodne organizacije i diplomatske misije da se strukturno pozabave problemom ponašanja policije u opštinama na severu Kosova, gde živi većinsko srpsko stanovništvo.
Iz Policije Kosova u odgovoru za RSE kažu da će se kampanja promocije njihovog rada nastaviti i u narednim danima u svim opštinama sa srpskom većinom na severu – Severnoj Mitrovici, Leposaviću, Zvečanu i Zubinom Potoku.
Cilj im je, kako kažu, izgradnja poverenja.
Građani o poverenju u policiju Kosova: Samo ako se vrate 'naši'
Suzana iz Leposavića navodi da ovo nije prvi put da policija Kosova poziva građane na saradnju i poverenje, ali tvrdi da je situacija na terenu drugačija.
"Preterali su, non-stop specijalna jedinica pretresa na putu, ne smeš nigde da se zaustaviš, stalno sviraju", navodi ona.
Zoran iz Leposavića pak tvrdi da ne postoji nikakva saradnje između policije Kosova i građana, te da se često osećaju "ugroženo" od strane samih pripadnika policije.
"Nismo mi maloumni, znamo šta je zakon ali treba malo drugačije da se ponašaju prema nama", kaže ovaj sagovornik RSE i dodaje da on i njegovi sunarodnici nemaju poverenja u kosovsku policiju.
Da bi se tako nešto promenilo neophodno je, dodaje Zoran, da među policajcima na severu Kosova bude više onih iz srpske zajednice.
"Da dođu naši ljudi, da rade ljudi koji su iz tog mesta, koji poznaju narod i mentalitet. To je sve psihologija na neki način", objašnjava on.
I Suzana poručuje da se poverenje u policiju Kosova može vratiti samo ukoliko se u njene redove vrate pripadnici srpske zajednice.
"Kao pre što je bilo. Da se vrate i naše sudije. Tada bi možda imali više poverenja", kaže ona.
Više od 500 policajaca iz redova srpske zajednice na severu Kosova je podnelo ostavke novembra 2022. u okviru kolektivnog istupanja Srba iz kosovskih institucija zbog nastojanja Vlade Kosova da ukine srpske registarske oznake.
Tada su ostavke podneli i zaposleni u pravosuđu i lokalnoj administraciji.
U međuvremenu, sredinom septembra je predsednik Srbije Aleksandar Vučić zatražio povratak Srba u kosovske institucije ali tako nešto, prema izjavama kosovskih vlasti, neće biti moguće kada su policajci u pitanju.
"Te službenike smo oko 30 dana čekali da potencijalno preispitaju svoje odluke. To se nije dogodilo… Nastavili smo sa procesima regrutacije (novih) pripadnika srpske zajednice", rekao je u intervjuu za RSE 24. septembra ministar unutrašnjih poslova Kosova, Dželjalj Svečlja (Xhelal Svecla).
Kako je objasnio, povratak policajaca koji su napustili funkcije sada nije moguć jer tako nešto ne dozvoljavaju zakoni na snazi.
Policija Kosova: Pokušavamo da izgradimo poverenje
Iz Policije Kosova su za RSE naveli da na severu trenutno ima 68 policajaca iz redova srpske zajednice, te da su jedinice na terenu multietničke.
Dodaju da su zadovoljni reakcijom građana na promociju rada policije u Severnoj Mitrovici ali da su svesni da ima i onih koji su kritički nastrojeni.
"Pokušavamo građanima da stavimo do znanja da treba da imaju poverenja u policiju Kosova", rekao je Erduan Balić.
On je istakao da je policija na usluzi svim građanima na severu Kosova, te da se zakoni moraju sprovoditi svuda bez izuzetaka.
'Policija relativizuje nezadovoljstvo građana'
Miodrag Milićević iz nevladine organizacije Aktiv podvlači da je poverenje u Policiju Kosova na jako niskom nivou, te da je to pokazalo i njihovo istraživanje "Analiza trendova".
"Postoje brojne pritužbe na rad i ophođenje policije, na ophođenje prema manjinskim zajednicama, pritužbe i na nedolična ponašanja. To je realnost i to je ono što dobijamo direktno od građana u neposrednim intervjuima i razgovorima", kaže on.
Ocenjuje da istraživanja nevladinog sektora treba da budu osnova za policiju ukoliko zaista želi da poboljša odnose sa građanima ne severu, umesto što "relativizuje" pritužbe.
"Ukoliko želimo realno da pričamo o poboljšanju poverenja, policija mora da sagleda sve aspekte građanskog nezadovoljstva i da u saradnji sa građanima dođe do opšte prihvatljivih modaliteta", navodi Milićević.
čitajte 'Drugačije postupati s ljudima': Potreba za poverenjem između Vlade Kosova i SrbaAktiv je jedna od pet organizacija civilnog društva koja je zbog ponašanja policije prekinula saradnju sa EULEX-om dok se ne objave izveštaji o istražnom postupku u slučaju Miloša Subotića, građanina Severne Mitrovice koji je ustvrdio da ga je policija pretukla.
Miodrag Milićević kaže da su se odlučili na tako radikalan potez jer je slučaj Miloša Subotića "kap koja je prelila čašu jednog ogromnog nezadovoljstva na koje se ukazuje u poslednje tri godine".
"Mi nismo imali adekvatnu reakciju na brutalnost policije od strane međunarodne zajednice", navodi on.
Milićević je podsetio je da je pre tačno dve godine lično pretrpeo vid nasilja od strane specijalne jedinice policije Kosova, da je Policijski inspektorat Kosova slučaj predao tužilaštvu od kojih do danas nije dobio nikakav odgovor.
"Ukoliko bi se svi ti slučajevi, uključujući i moj, istražili do kraja, uspostavio bi se barem malo veći stepen poverenja", zaključuje.
Iz Ministarstva unutrašnjih poslova Kosova su ranije za RSE naveli da su upoznati sa pritužbama građana iz redova srpske zajednice na severu Kosova kada je reč o radu policije, te da se tim povodom blisko sarađuje sa Policijskim inspektoratom Kosova.
Dodali su i da vode kampanju podizanja svesti kod građana da prijavljuju slučajeve Inspektoratu, ukoliko smatraju da se policija prema njima ne ponaša onako kako bi trebalo.