Ambasador Sjedinjenih Američkih Država (SAD) u Prištini Džefri Hovenijer (Jeffrey Hovenier) naveo je 11. jula da je teško odgovoriti na pitanje da li je deeskalacija situacije na severu Kosova blizu.
Izjava američkog ambasadora dolazi dan nakon što su Kosovo i Evropska unija (EU) potvrdili da je postignut dogovor o prvim koracima ka deeskalaciji.
Nije precizirano o kakvim koracima se konkretno radi.
"Želimo da se vratimo poslu koji je zaista važan, da vidimo punu implementaciju Ohridskog sporazuma sa obe strane, a to znači izbegavanje novih kriza koje ometaju naše napore da sprovedemo ovaj veoma važan i strateški sporazum“, rekao je Hovenijer na jednom događaju u Peći.
Pročitajte i ovo: Paralelizam vlasti sa 'alternativnih lokacija' na severu KosovaOhridski sporazum je zapravo Aneks o implementaciji sporazuma o normalizaciji odnosa Kosova i Srbije, koji su dve strane prihvatile sredinom marta na predlog EU.
Međutim, on je ostao po strani usled krize nakon aprilskih lokalnih izbora na severu Kosova, koje je srpsko stanovništvo bojkotovalo i sada ne prihvata albanske gradonačelnike.
Nakon eskalacije situacije krajem maja, kada su albanski gradonačelnici uz pomoć policije ušli u opštinske zgrade u Zvečanu, Leposaviću i Zubinom Potoku, EU je je zatražila hitno smirivanje tenzija.
"Nadam se da je (ono oko čega su se dogovorili) u skladu sa onim što su tražile EU i SAD. To uključuje, pored ostalog, potrebu za deeskalacijom, potrebu preispitivanja položaja policije u opštinskim zgradama, ali i potrebu za novim izborima za četiri gradonačelnika i za skupštine opština u četiri opštine, uz puno učešće kosovskih Srba”, rekao je Hovenijer.
Među zahtevima EU upućenih Prištini, a koje su podržale zapadne zemlje, je hitna deeskalacija uz povlačenje policije iz opštinskih zgrada na severu, raspisivanje novih izbora i povratak dijalogu o normalizaciji odnosa.
Od Beograda je pak zatraženo da obezbedi bezuslovno učešće Srba na izborima koji će se raspisati.
Pročitajte i ovo: Escobar: Evropski plan za Kosovo je dobar, u BiH više zabrinjava ekonomski kolapsAmbasador Hovenijer je ocenio da bi održavanje izbora doprinelo smirivanju tenzija na severu ali ocenio da se ne bi trebali postavljati rokovi za njihovo održavanje.
"Da bi se ovo postiglo (deeskalacija situacije) što je pre moguće, slobodni izbori na severu treba da se održe što je pre moguće. Ima još posla koji treba da se uradi da bi se ispunili uslovi za održavanje izbora na severu, pa ne mogu da dam rok, ali mislim da ovo pitanje treba hitno tretirati", rekao je on.
Premijer Kosova Aljbin (Albin) Kurti je ranije izrazio spremnost za održavanje novih izbora ali uz napomenu da se mora obezbediti slobodna i fer predizborna kampanja.