Priština solidarna sa Ukrajinom na prvu godišnjicu invazije
Bilbord sa natpisom "Sloboda za Ukrajinu", na trgu "Zahir Pajaziti", u Prištini, 24. februara.
Čovek hrani golubove 24. januara, a u pozadini se vidi poruka solidarnosti Prištine sa Ukrajinom.
U Prištini je 23. februara na glavnim trgovima postavljena ukrajinska zastava.
Dvadeset četvrtog februara obilježava se prva godišnjica početka ruske invazije na Ukrajinu.
Kosovo se pridružilo Sjedinjenim Državama i Evropskoj uniji u osudi agresije i uvođenju sankcija Rusiji.
Pored uvođenja sankcija, Kosovo je ponudilo spas ukrajinskim novinarima i izrazilo spremnost da prihvati ukrajinske izbjeglice.
Od zemalja regiona Zapadnog Balkana, samo Srbija - koja ima bliske odnose sa Moskvom - nije uvela sankcije Rusiji, uprkos stalnim pozivima EU-a i SAD-a.
Rusija, kao saveznik Srbije, ne priznaje nezavisnost Kosova, a Priština je više puta izrazila bojazan da će Moskva pokušati da destabilizuje Zapadni Balkan i podstakne tenzije između Kosova i Srbije.
Nekoliko dana prije nego što je pokrenuta invazija, proruski separatisti u istočnim ukrajinskim regijama Donjeck i Lugansk proglasili su ih nezavisnim republikama.
Ruski predsjednik Vladimir Putin usporedio je situaciju u Donjecku i Lugansku - poznatom kao Donbas - sa Kosovom. Međutim, stručnjaci tvrde da takva paralela ne postoji.
Premijer Kosova Albin Kurti nazvao je "neznanjem" upotrebu Kosova od strane Putina kao primjera za opravdanje ruske invazije.
Vjeruje se da je desetine hiljada ljudi ubijeno u ratu u Ukrajini. UN je ranije u februaru naveo da je potvrđeno više od 8.000 civilnih žrtava, dodajući da bi stvarni broj mogao biti veći.
Uslijed žestokih borbi i kontinuiranih ruskih napada, Ukrajina je pretrpjela veliku materijalnu štetu.
Zastava Ukrajine postavljena je na glavnim trgovima u Prištini 23. i 24. februara, u znak prve godišnjice početka ruske invazije na Ukrajinu. Kosovo se pridružilo zapadnim zemljama u osudi i uvođenju sankcija Rusiji zbog rata u Ukrajini.