Bačena eksplozivna naprava na zgradu opštine Zvečan na severu Kosova

Zgrada opštine Zvečan, fotoarhiv

Na zgradu Opštine Zvečan na severu Kosova, gde živi većinsko srpsko stanovništvo, u noći sa 28. na 29. novembar je bačena eksplozivna naprava. Zamenik direktora Policije Kosova za region sever Veton Eljšani (Elshani) je za Radio Slobodna Evropa (RSE) rekao da se sumnja da je u pitanju ručna bomba, tipa M-75.

Eljšani je rekao da je u napadu koji se desio posle ponoći oštećena zgrada opštine i četiri vozila parkirana u blizini, te da je policija započela istragu. On je naglasio da u ovoj eksploziji nije bilo povređenih i da policija još nije identifikovala nijednog osumnjičenog za izvršenje napada.

Premijer Kosova Aljbin Kurti (Albin Kurti) je nakon napada izjavio da "kriminalni i teroristički napadi" na kosovske institucije imaju za cilj zastrašivanje, te napomenuo da uprkos tome situacija na severu Kosova "nikada nije bila bolja".

"Nije da nema kriminalaca, nego su kriminalne strukture ili pobegle u Srbiju, ili su u zatvoru na Kosovu, ili se kriju negde van našeg regiona", rekao je Kurti novinarima 29. novembra.

On je naveo da ne postoje "unutrašnje potencijalne bezbednosne pretnje kojima ne možemo da upravljamo i kojima ne možemo da se suprotstavimo".

Ministar unutrašnjih poslova Kosova Dželjalj Svečlja (Xhelal Svecla) je ocenio da su poslednji napadi na kosovske institucije na severu "izraz očaja i bahatosti kriminalnih grupa u režiji Beograda". On je dodao da su "kriminalne grupe" na severu Kosova prošlost.

"Kažemo otvoreno ono što smo ponavljali tokom ove četiri godine: Vreme nekažnjivosti i amnestije za kriminalne grupe je prošlo. Ustavnost, zakonitost, zakon i red će raditi na svakom ćošku, jer slobodu i prava građana niko ne može zaustaviti strahom od terorizma", napisao je Svečlja na svom Facebook nalogu.

Ministar Administracije lokalne samouprave u Vladi Kosova, Eljbert Krasnići (Elbert Krasniqi), takođe je osudio napad na zgradu opštine Zvečan, uz navode da su kosovske opštine "funkcionalne i spremne da služe svim svojim građanima, bez razlik".

"Ovakvi napadi neće oslabiti odlučnost institucija Republike Kosovo da uspostave red i garantuju dobrobit svih naših građana", poručio je on.

U četiri opštine sa srpskom većinom na severu Kosova gradonačelnici su iz redova albanske zajednice jer su Srbi bojkotovali izbore nakon kolektivnog napuštanja kosovskih institucija, koje je inicirala Srpska lista- najveća stranka Srba na Kosovu, koja ima podršku Beograda.

Gradonačelnik Zvečana Ilir (Ilir) Peci je osudio ovaj napad, ocenjujući da je tako nešto neprihvatljivo.

Inače, 28. novembra je u opštini Zvečan održana svečana sednica Skupštine opštine povodom obeležavanja Dana zastave Albanije. Uoči ove sednice gradonačelnik Peci je, odgovarajući na pitanja novinara, rekao da ne veruje da obeležavanje Dana albanske zastave smeta lokalnom srpskom stanovništvu, te dodao da on poštuje zahteve svih građana.

"Pravo je svakog građanina je da organizuje i slavi svoje praznike. Kao gradonačelnik, moja je dužnost da to poštujem i da što više pomognem", rekao je on.

Pročitajte i ovo: Bačene ručne bombe na policijsku stanicu u Zvečanu na severu Kosova

Inače, ovo je drugi napad na kosovske institucije u Zvečanu u roku od dva dana. U utorak, 26. novembra, nepoznate osobe bacile su dve ručne bombe u dvorište policijske stanice u Zvečanu na severu Kosova, dan nakon što je premijer Kosova Aljbin (Albin) Kurti položio kamen temeljac za izgradnju policijske podstanice u selu Izvore na teritoriji te opštine.

Ova policijska podstanica bi, kako je saopšteno, trebala da služi graničnoj policiji Kosova.

Bacanje bombi u dvorišta i paljenje automobila nisu retki slučajevi na severu Kosova proteklih godina. Više slučajeva je zabeleženo u periodu preregistracije vozila sa srpskih na RKS (Republika Kosovo) tablice.

Višegodišnja kriza na severu Kosova je kulminirala kada je oružana grupa Srba septembra prošle godine napala Policiju Kosova u selu Banjska u opštini Zvečan i ubila jednog policajca.

Kosovo je ovaj napad okarakterisalo kao teroristički čin i optužilo Srbiju da stoji iza njega što je Beograd negirao.

Odgovornost za napad u Banjskoj je preuzeo bivši političar i biznismen sa severa Kosova, Milan Radoičić, koji se zbog korupcije i organizovanog kriminala nalazi na crnoj listi SAD i Velike Britanije.