"Telekom Srbija" je saopštio je da je dobio odluku Agencije za registraciju biznisa Vlade Kosova da je kompaniji MTS d.o.o. na Kosovu ukinuta dozvola za poslovanje jer "član menadžmenta kompanije ima pasoš izdat od strane Republike Srbije".
Međutim, Ministarstvo industrije, preduzetništva i trgovine Kosova je 1. avgusta objavilo listu na kojoj se našlo desetine kompanija sa spornom adresom u registracionim dokumentima, kojima će biti oduzete dozvole za rad.
Među tim kompanijama je i MTS d.o.o. - ćerka firma državnog telekomunikacionog operatera "Telekoma Srbije", osnovana 2015. godine u skladu sa Briselskim sporazumom Kosova i Srbije u okviru dijaloga o normalizaciji odnosa.
Kako se može videti u dokumentima koji su RSE dostavljeni od strane nadležnog ministarstva, MTS.d.o.o. je u Severnoj Mitrovici registrovan kao da posluje u srpskom sistemu, odnosno na adresi "Kosovska Mitrovica, Republika Srbija".
Sedište ovog društvenog preduzeća je u Severnoj Mitrovici, opštini sa srpskom većinom na severu Kosova a svoje ispostave ima i u drugim srpskim sredinama na Kosovu: Leposaviću, Zubinom Potoku,Gračanici, Štrpcu i Ranilugu.
S druge strane "Telekom Srbija" navodi da ova odluka o oduzimanju dozvole za rad ne može da se izvrši jer je “činjenično i pravno neutemeljena i suprotna evropskim načelima, standardima i međunarodnom pravu”.
Dodaju da će uložiti žalbu.
"Telekom Srbija će učiniti sve da zaštiti interese svih građana na Kosovu koji koriste njegove usluge i više od 250 zaposlenih", navedeno je u saopštenju.
Dozvola za rad je najpre oduzeta privatnoj televiziji Klan Kosova, kojoj su u registracionim dokumentima stajala dva grada na Kosovu – Peć i Đakovica – ali kao da su deo Srbije.
Pročitajte i ovo:
Sud odložio odluku da se tv Klan Kosova oduzme dozvola za radNovinari bojkotovali konferenciju ministarke zbog TV Klan KosovaOdbijena žalba TV Klan Kosova, oduzimanje dozvole za rad 'politički motivisano'Nadležno ministarstvo je optužilo televiziju Klan Kosova da je time "prekršen Ustav Kosova", što je ovaj medij negirao uz navode da se radilo o tehničkoj greški koja je ispravljena.
Klan Kosova se potom obratio Privrednom sudu Kosova, koji je 3. avgusta odložio izvršenje odluke Ministarstva industrije, preduzetništva i trgovine do donošenja konačne odluke.