Balkanski umjetnici transformisali Prištinu

  • RSE

Ovaj spomenik iz jugoslovenskog doba nekada je bio svjedočanstvo o različitim etničkim grupama na Kosovu. Danas stoji umotan u foliju boje ruže koju je primjenio švajcarski umjetnik Ugo Rondinone u okviru bijenala Manifesta 14 u Prištini.

Kulturni događaj znači da se umjetnička djela, kao što je ova ugašena benzinska pumpa sa osobljem, trenutno mogu vidjeti širom Prištine, kao i u gradu Mitrovici na sjeveru Kosova.

Posjetioci gledaju instalaciju pod nazivom Ispričaj mi svoju priču japanskog umetnika Čiharua Šiote u Prištini, 16. augusta.

Manifesta 14 je vođena onim što organizatori kažu da je "poziv Prištine i globalna potreba da se povrate i ponovo osmisle javni prostori".

 

Umjetničko djelo unutar bivše fabrike cigala u Prištini

Prvo bijenale Manifeste održano je 1994. u Roterdamu "kao odgovor na političke, ekonomske i društvene promjene nakon završetka Hladnog rata i potonjih koraka ka evropskim integracijama", navodi se na web stranici organizacije. Od tada se događaj održava u različitim gradovima širom Evrope.
 

Ljudi slikaju umjetničko djelo na otvorenom na asfaltu ispred bivše fabrike cigala u Prištini.

Manifesta 14 otvorena je 21. jula, a trajaće do 30. oktobra. Na manifestaciji se izlažu radovi umjetnika uglavnom sa Balkana.


 

Britansko-kosovarska pevačica Dua Lipa fotografisana je 8. avgusta kako obilazi neke od izložbi Manifeste 14.

Umjetničko djelo u prištinskom Grand Hotelu

Manifesta 14 je pobrala uglavnom pohvale od strane novinara umjetnosti, iako čak i neki od susretljivijih kritičara koji su je posjetili napominju da neki od eksponata djeluju napola.


 

Mural oslikan za bijenale

Donacija EU, kao i različita sredstva iz Holandije, obezbijedili su više od 1,5 miliona dolara za ovaj događaj.