Kamp Lija, koji je u prethodnom periodu bio dom za stotine Avganistanaca koji su utočište našli na Kosovu, zatvoren je.
Bio je postavljen u okviru američke vojne baze na Kosovu, Bondstil kod Uroševca, na oko 40 kilometara od Prištine.
Njegova vrata su zatvorena nakon dve godine, iako nisu svi "stanari" uspeli da napuste Kosovo.
Na desetine njih se i dalje nalazi u zemlji, a - prema tvrdnjama američkog Stejt departmenta - imaju pomoć Sjedinjenih Država.
Ipak, ne zna se gde su, niti šta se za njih planira.
Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) Kosova je samo navelo da se slobodno kreću.
Kako su završili na Kosovu?
Od kraja leta 2021. godine, nakon što su talibani preuzeli vlast u njihovoj zemlji, oko 1.900 Avganistanaca je našlo utočište na Kosovu.
Radilo se uglavnom o osobama koje radile u međunarodnim organizacijama pre nego su napustili Avganistan.
Osim u kampu Lija, bili su smešteni i u kampu Behtel-Enka, koji je ranije zatvoren.
Na osnovu sporazuma Kosova i Sjedinjenih Država, Avganistanci su na Kosovo trebali da budu smešteni privremeno, dok ne prođu proces provere za repatrijaciju u treće zemlje.
Sjedinjenih Država su takav sporazum imale i sa drugim zemljama, uključujući Albaniju.
Radio Slobodna Evropa (RSE) je avgusta ove godine izvestio da su gotovo svi Avganistanci, osim njih 30-ak, prebačeni sa Kosova u treće zemlje.
čitajte Oko 30 Afganistanaca je još uvijek u kampu Bondstil na KosovuZašto se ne zna gde su i šta rade?
Za razliku od perioda kada su Avganistanci bili smešteni u kampovima i kada im nije bio dozvoljen izlazak, danas se slobodno kreću po Kosovu.
MUP Kosova navodi da zbog njihove bezbednosti i privatnosti ne može da otkrije gde se oni nalaze, ali potvrđuje da je "mali broj" još na Kosovu.
"Bezbednost ovih građana se ne razlikuje od opšte bezbednosti građana Kosova i trenutno nema zabrinutosti u tom aspektu. Oni mogu da se kreću u našoj zemlji na osnovu zakona na snazi i nemaju posebnih ograničenja", navode za RSE iz MUP.
Potvrdili su i da je na osnovu sporazuma sa Sjedinjenim Državama na Kosovo ušlo ukupno 1.893 Avganistanaca.
"Većina državljana Avganistana je do sada prebačena u razne države NATO i Sjedinjenih Država", dodaju iz kosovskog MUP ali ne preciziraju šta je sa grupom koja je ostala na Kosovu.
Američko-kosovski sporazum po ovom pitanju je bio sklopljen na godinu dana a u međuvremenu je avgusta 2022. produžen na još jednu godinu.
Tada je, prema saznanjima RSE, postignut dogovor da na određeno vreme državljani Avganistana mogu da borave na Kosovu.
Ko brine o njima?
Portparol američkog Stejt Departmenta u odgovoru za RSE navodi da Sjedinjenih Država rade "na pronalaženju odgovarajućih i dugoročnih rešenja" za Avganistance koji se i dalje nalaze na Kosovu.
"Iz bezbedonosnih razloga i (njihove) privatnosti, ne možemo dati detalje o predmetnim slučajevima. Mali broj Avganistanaca se nalazi na Kosovu i dobijaju pomoć Sjedinjenih Država", navode iz Stejt departmenta.
Povodom ovog pitanja, ranije su rekli da Stejt Departmet traži zemlje koje bi mogle da prihvate Avganistance koji su odbijeni da se presale u Sjedinjene Države zbog neuspešnih bezbedonosnih provera.
Koji Avganistanci su našli utočište na Kosovu?
Prema navodima kosovskih institucija, državljani Avganistana koji su utočište našli na Kosovu, uglavnom su bili saradnici NATO i drugih savezničkih snaga od početka rata u Avganistanu 2001. godine.
Associated Press je oktobra 2021. izvestio da je desetine Avganistanaca, koji su poslati na Kosovo, imalo problema tokom procesa verifikacije.
Takođe, u to vreme Njujork Tajms je izvestio da je na "desetine ljudi, za koje se veruje da su imali kriminalnu prošlost ili veze sa militantima, poslato u bazu na Kosovu, te da je njihova sudbina "neizvesna".
Po ovom pitanju, novembra 2021. godine, oglasio se portparol Stejt departmenta Ned Prajs uz navode da američke vlasti nastavljaju proveru Avganistanaca koji se nalaze na Kosovu, te da će što pre biti prebačeni u treće zemlje.
Šta se desilo u Avganistanu?
Nakon dvadesetogodišnjeg rata, talibani su ostvarili pobedu u Avganistanu.
Ova grupa je preuzela kontrolu nad Kabulom 15. avgusta 2021. godine.
ne propustite Život pod talibanima 2.0Do takvog razvoja situacije je došlo nakon što su se međunarodne snage povukle iz Avganistana u skladu sa sporazumom između Sjedinjenih Država i talibana.
Takozvani Doha sporazum iz februara 2020. je predviđao da Sjedinjene Države povuku svoje trupe iz Afganistana tokom 2021. godine.
U sukobu, koji je trajao od 2001. godine, bilo je na desetine hiljada ubijenih i na milione raseljenih.
Talibanske snage obećale su da neće dozvoliti da Avganistan postane baza za teroriste koji bi mogli da ugroze Zapad.
U strahu od progona talibanskog režima, Sjedinjene Države i savezničke zemlje evakuisale su oko 130.000 ugroženih Afganistanaca.