Kosovo je 15. decembra formalno apliciralo za punopravno članstvo u Evropsku uniju (EU).
U češkoj prestonici Pragu, domaćinu predsedavanja EU, premijer Kosova Aljbin (Albin) Kurti predao je aplikaciju Prištine češkom ministru za evropska pitanja, Mikulašu Beku.
Kurti je ocenio da je reč o istorijskom danu za Kosovo, ali i velikom danu za evropsku demokratiju.
"Pismo koje nosim sadrži nade i snove naših građanina. Govori o našim težnjama da se pridružimo EU sa kojom delimo zajedničke vrednosti i ideje", izjavio je Kurti.
Vaš browser nepodržava HTML5
Češki ministar Bek je potvrdio da će Kosovo u narednim koracima imati podršku njegove države.
"Verujemo da je naša zajednička budućnost jedini način da rešimo i probleme u regionu", poručio je Bek.
reakcije Vučić: Kosovo aplikacijom za članstvo u EU krši Vašingtonski sporazumLideri Kosova su 14. decembra potpisali dokument aplikacije i trenutak ocenili "istorijskim".
Kosovo je poslednja zemlja regiona koja je predala aplikaciju za kandidatski status i dešava se istog dana kada se Bosni i Hercegovini potvrđuje ovaj status u EU.
Međutim, za razliku od ostalih zemalja regiona, kosovski slučaj je specifičan, i već ga u briselskim kuloarima opisuju kao "sui generis", budući da za članstvo aplicira zemlja koju ima potvrđenu evropsku perspektivu, a koju ne smatraju svi u EU državom.
Od 27 država članica EU, njih pet još ne priznaje nezavisnost Kosova.
Države koje nisu priznale Kosovo su: Španija, Rumunija, Kipar, Grčka i Slovačka.
Portparolka Evropske komisije Ana Pisonero je u pisanoj izjavi medijima naglasila da Kosovo ima jasnu evropsku perspektivu i da EU podržava Kosovo na putu ka EU, počevši od implementacije Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.
"Kada su u pitanju prijave za članstvo, procedure za podnošenje zahteva su propisane Ugovorom o EU", naglasila je Pisonero.
Član 49 Ugovora EU kaže da "svaka evropska država", koja poštuje ove vrednosti i posvećena je njihovom promovisanju, može da se prijavi za članstvo u Uniji.
pročitajte više Šta nakon što Kosovo u Pragu podnese aplikaciju za članstvo u EU?Od država regiona Zapadnog Balkana, Srbija i Crna Gora su dve države koje su najviše napredovale prema članstvu budući da su duboko u pristupnom procesu.
Severna Makedonija i Albanija su u julu ove godine otvorile pristupne pregovore a nakon dobijanja kandidatskog statusa, Bosna i Hercegovina treba da ispuni 14 kriterijuma da bi mogla otvoriti pregovarački proces sa EU.
Zemlje Zapadnog Balkana imaju potvrđenu perspektivu članstva od 2003. godine.
Vaš browser nepodržava HTML5