Šta se do sada zna o eksploziji na kanalu Ibar-Lepenac na Kosovu?

Posledice nakon eksplozije na kanalu Ibar-Lepenac na severu Kosova, 30. novembra 2024.

Uveče 29. novembra, u selu Varage, u opštini Zubin Potok, na severu Kosova, došlo je do eksplozije koja je oštetila kanal Ibar-Lepenac.

Ovaj kanal snabdeva vodom nekoliko gradova u zemlji sa jezera Gazivode, kao i Kosovsku energetsku korporaciju za hlađenje njenih termoelektrana.

U eksploziji žrtava nije bilo, ali je na kanalu pričinjena šteta.

Vlasti Kosova optužile su Srbiju za ovaj "zločinački napad terorista" i kriminalne strukture pod vođstvom Milana Radoičića, koji je preuzeo odgovornost za smrtonosni napad u septembru 2023. u selu Banjska kod Zvečana.

Premijer Kosova Aljbin (Albin) Kurti rekao je u subotu da je nekoliko osumnjičenih uhapšeno i da su pronađeni materijalni dokazi u vezi sa ovim napadom.

Kurtinije rekao koliko je osumnjičenih privredeno, niti je pružio detalje o dokazima za koje tvrdi da su pronađeni.

Vlasti Kosova nisu precizirale koji je eksploziv korišćen u napadu, ali je ministar unutrašnjih poslova Kosova Dželjalj Svečlja (Xhelal Svecla) izjavio je da je reč o "eksplozivu koji nije lako pronaći na crnom tržištu".

Srbija je negirala bilo kakvu umešanost u napad na kanal Ibar-Lepenac na severu Kosova, osudivši "najnoviji napad na kanal Ibar-Lepenac".

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić odbacio je navode Prištine da Srbija ima veze sa eksplozijom na kanalu Ibar-Lepenac u opštini Zubin Potok.

On je kazao da nema nameru da se pravda nikome, te da i Priština zna da Srbija ne stoji iza toga.

Takođe, Srpska lista, glavna stranka Srba na Kosovu koja ima podršku Beograda, osudila je čin napada na kanal.

Kosovska policija nastavlja intenzivne istrage kako bi razjasnila slučaj, a kao rezultat toga, na severu zemlje se sprovodi policijska operacija koja uključuje nekoliko lokacija.

Savet bezbednosti je odobrio dodatne mere zaštite kritičnih objekata kao što su mostovi, trafostanice, antene, jezera, kanali itd.

Od hidrosistema Ibar-Lepenac na jezeru Gazivode u Zubinom Potoku, pijaćom vodom se snabdeva sever Kosova, ali i Priština sa okolinom.

Sa Gazivoda se isporučuje i voda za termoelektrane u Obiliću i koristi se za hlađenje elektrana Kosovo A i Kosovo B, a pored toga, voda iz akumulacionog jezera Gazivode koristi se i za navodnjavanje poljoprivrednih površina.

Zbog oštećenja kanala, Kurti je izjavio da bi mnogi delovi Kosova mogli ostati bez struje ujutro 30. novembra, dok bi neki gradovi i deo prestonice Prištine, mogli ostati bez pijaće vode.

Međutim, Vlada Kosova je u subotu saopštila da je obezbeđeno redovno snabdevanje električnom energijom za zemlju i centralnim grejanjem za građane glavnog grada.

Ovo je omogućeno nakon što je, oko 02:00 sata iza ponoći, postavljeno šest privremenih cevi sa dovoljnom kapacitetom da obezbede vodu za hlađenje termoelektrane Kosovo B.

Takođe, doneta je odluka da vlasti zemlje koordiniraju sa Energetskom korporacijom Albanije, kako bi se obezbedila dodatna energija i izbegla eventualna restrikcija.

Novinari Radija Slobodna Evropa sa terena su izvestili rano u subotu da voda iz kanala i dalje curi, iako je tokom noći nabacan zemljani nasip.

Ambasador Sjedinjenih Država na Kosovu Džefri Hovenier (Jeffrey Hovenier) osudio je napad na "kritičnu infrastrukturu na Kosovu" u kojem je oštećen kanal "od suštinskog značaja za vodosnabdevanje Kosova i rad kosovskih elektrana".

Britanski ambasador na Kosovu Džonatan Hargrivs (Jonathan Hargreaves) je naveo da incident u Zubinom Potoku ima potencijalno teške posledice po snabdevanje električnom energijom i vodom u raznim delovima Kosova.

Ambasador Nemačke na Kosovu Jern Rode (Jorn Rohde) osudio je napad, za koji je rekao da "zajednice širom Kosova".

Šef Kancelarije Evropske unije na Kosovu Aivo Orav takođe je osudio napad i izjavio da je već "ponudio pomoć Evropske unije vlastima Kosova" i da "incident treba da bude istražen, a odgovorni privedeni pravdi".

I Miroslav Lajčak, specijalni predstavnik Evropske unije u pregovorima Kosova i Srbije, osudio je napad i zatražio da odgovorni za "sabotiranje kritične infrastrukture" Kosova budu privedeni pravdi.

Eksplozija u Zubinom Potoku dogodila se nekoliko sati nakon što je Policija Kosova saopštila da je pojačala bezbednosne mere na celoj teritoriji Kosova, uključujući na severu, zbog bacanja eksplozivnih naprava na kosovske institucije u poslednjih nekoliko dana.