Na Kosovu se 27. aprila obeležava Dan nestalih osoba i čak 24 godine nakon sukoba porodice Albanaca, Srba i drugih nacionalnosti još uvek čekaju na pronalazak svojih članova i istinu o njihovoj sudbini.
Ambasada SAD na Kosovu je saopštila da je i danas uz članove porodica koji ne znaju šta se desilo sa njihovim nestalim rođacima i ukazala da odgovori o sudbini nestalih moraju biti prioritet.
U saopštenju Ambasade povodom Dana nestalih osoba Kosova navodi se da posle više od dve decenije porodice i dalje nemaju te odgovore.
Vaš browser nepodržava HTML5
Podaci Fonda za humanitarno pravo ukazuju na to da je tokom rata 1998-99. Kosovo pretrpelo gubitak od više od 13.500 života, pri čemu su ogromnu većinu činili Albanci.
Procenjuje se da se na celoj teritoriji Kosova dogodilo oko 400 masakra. Tokom godina u masovnim grobnicama na Kosovu i u Srbiji pronađeno je na hiljade posmrtnih ostataka, dok je oko 400 posmrtnih ostataka nestalih još uvek neidentifikovano, jer su neke porodice odbile da daju svoj DNK, u nadi da su članovi njihovih porodica još živi.
Više od 1.600 ljudi se i dalje smatra nestalim.
Pročitajte i ovo: Ovo su oni: 1.630 nestalih sa KosovaPredsednica Kosova Vjosa Osmani optužila je Srbiju da nastavlja kršiti briselski sporazum dve države o nestalima, ignorišući zahteve Kosova da otvori arhive srpske policije i vojske o hiljadama nestalih tokom rata na Kosovu 1998./1999. godine.
Govoreći nakon odavanja počasti nestalima 27. aprila u Prištini, Osmani je rekla da "Srbija i danas nastavlja činiti dvostruki zločin, jer je jednom počinila zločin, a onda je dala sve od sebe da ga sakrije, skrivajući tragove zločina i 25 godina kasnije".