Po ulasku u Opštu bolnicu u Uroševcu, gradu udaljenom oko 30 kilometara od Prištine, mračna realnost je neizbežna: brojni građani čekaju ispred operacionih sala, zabrinuti za članove svojih porodica.
Mnogi od njih donose hranu i sokove u plastičnim kesama.
Osoblje bolnice radi bez prestanka, a njihovo kretanje često ometaju posetioci.
"Čemu svi ovi ljudi u hodniku?", obratila se nedavno jedna medicinska sestra zaštitaru, dok je tamo bila ekipa Radija Slobodna Evropa.
"Nemam ništa sa njima", odgovorio je zaštitar, a medicinska sestra produžila korak kroz uski hodnik.
Opšta bolnica u Uroševcu je jedna od sedam regionalnih bolnica na Kosovu, koje rade u okviru Službe Kliničke i Univerzitetske bolnice Kosova (SHSKUK).
Ova bolnica ima nekoliko odeljenja, među kojima su: Hitna pomoć, Pedijatrija, Hirurgija, Ginekologija, Ortopedija i drugi.
Uslovi u mnogim sobama ove bolnice ne izgledaju dobro.
Na odeljenju za ginekologiju voda prodire na plafonu.
Na nekim hodnicima su boce sa kiseonikom, usled nemogućnosti da budu postavljene na zidove.
"Uslovi su kao što i sami vidite. Šta da radim?", kazala je za Radio Slobodna Evropa Z.M., pacijentkinja na ortopediji.
I ovde su ormari oštećeni, a zidovi ispucali.
"Nega je dobra. I ćerka je tu sa mnom", rekla je Z.M., koja čeka na operaciju noge.
Ortopedija nema zasebnu salu za operacije, već koristi zajedničku i ima je na raspolaganju samo dva dana u nedelji.
U nekim prostorima bolnice mogu da se primete i improvizacije, kako u pružanju usluga, tako i u smislu popravaka.
Na loše uslove u ovoj bolnici ukazala je u ovogodišnjem izveštaju i Državna revizorska služba.
"U objektu u kojem trenutno radi bolnica u Uroševcu, Odeljenje hirurgije i urologije koristi dve operacione sale – svaka ima svoje dane i sobe dele sa Odeljenjem za otorinolaringologiju. Odeljenje za ortopediju je improvizovalo operacionu salu, ali ona ne ispunjava osnovne uslove za rad, jer je fizički udaljena od bolesničkih soba i daleko od sale za sterilizaciju. Ovo predstavlja rizik od infekcije za pacijente koji se operišu na ovom odeljenju", navedeno je, između ostalog, u izveštaju.
Sadašnji rukovodioci Opšte bolnice u Uroševcu su rekli da je Služba Kliničke i Univerzitetske bolnice Kosova svesna pod kakvim uslovima radi ova zdravstvena institucija.
Vršilac dužnosti direktora Fikret Arifi je rekao da bolnica pokušava da u okviru budžeta izvrši renoviranje nekih prostorija.
Služba Kliničke i Univerzitetske bolnice Kosova nije htela da mnogo priča o ovome. Samo su priznali da "tamošnji uslovi nisu dobri".
"Čak i u takvim uslovima, tamo se leče slučajevi i izvode brojne operacije", rekao je zvaničnik Službe.
Radio Slobodna Evropa je prošle nedelje takođe izvestio da je već tri godine evidentan nedostatak biohemičara u bolnici u Uroševcu.
Arifi je rekao da posao biohemičara tamo uglavnom obavljaju laboratorijski tehničari.
I, pored svega navedenog, tu je i bolnička kuhinja.
Smeštena u zatvorenom, neprovetrenom, buđavom i vlažnom okruženju, kuhinja je pretrpana starim nameštajem i ostalim stvarima.
Ekipa Radija Slobodna Evropa je zatekla frižidere čija se vrata ne mogu zatvoriti, te hranu, poput piletine, koju treba držati na niskim temperaturama, a koja je ipak bila ostavljena van frižidera.
Pojedino osoblje bolnice, pod uslovom anonimnosti, reklo je ekipi Radija Slobodna Evropa da lekari i medicinske sestre ne jedu odavde.
"A i kada jedu, dobiju samo hleb i sir", naveli su.
Sanitarna inspekcija, koja deluje u okviru Ministarstva zdravlja, izvršila je inspekciju ove kuhinje i u odgovoru Radiju Slobodna Evropa kazala da su "higijensko-sanitarni uslovi bili umereno dobri".
Prema navodima inspekcije, kuhinja ima funkcionalnu rashladnu opremu, a u toku je i nabavka dodatne opreme.
Inspekcija je saopštila da je "izdala opomene sa određenim rokom za poboljšanje higijenskih uslova, za postavljanje mreža na prozorima u radnom prostoru i za bolju ventilaciju".
Međutim, nisu odgovorili na pitanja Radija Slobodna Evropa o navodima o visokoj temperaturi u kuhinji, te o načinu skladištenja ili sortiranja hrane.
Ovakvi problemi nisu prisutni samo u bolnici u Uroševcu.
Druge bolnice na Kosovu se takođe suočavaju sa sličnim problemima infrastrukturnim i menadžerskim izazovima.
Radio Slobodna Evropa i ranije je pisao o nedostatku lekova, prljavštini i dugim čekanjima pacijenata na usluge bolnice.