Staša Košarac, ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa i zamjenik predsjedavajućeg Vijeća ministara Bosne i Hercegovine, izjavio je u utorak, 12. septembra, da je "lojanost Republici Srpskoj jedinstven stav svih predstavnika tog bh. entiteta zaposlenih u Vijeću ministara i državnim agencijama".
Košarac je naglasio da su oni spremni obustaviti rad u institucijama BiH ako, kako je rekao, "budu nastavljene provokacije" visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta, prenosi Srna.
On je rekao da je neupitna podrška politici RS, te da su zaposleni u institucijama BiH iz tog bh. entiteta iskazali podršku institucijama RS.
"Sudski proces protiv predsjednika RS Milorada Dodika svi su okvalifikovali kao politički", rekao je Košarac novinarima u Istočnom Sarajevu, nakon sastanka predstavnika iz RS koji rade u insitucijama BiH.
Ponovio je stav političara RS da je Schmidt uzrok svih problema u BiH, ističući da je "nelegalno izabran".
Sastanak predstavnika iz RS u Vijeću ministara Bosne i Hercegovine i agencijama na nivou BiH održan je u utorak u Istočnom Sarajevu. Brojne medijske ekipe došle su u Administrativni centar Vlade RS, ali je ulaz bio omogućen samo ekipama Radija-televizije RS (RTRS), ATV-a i agencije Srna, prenosi Fena.
Nakon sastanka koji je trajao nešto više od sat, učesnici sastnaka izjave su dali samo predstavnicima ove tri medijske kuće, dok su ostali ostali uskraćeni za informaciju sa sastanka.
Dan ranije, zajedničku izjavu su potpisali predsjedavajući Doma naroda Parlamenta BiH Nikola Špirić i zamjenik predsjedavajućeg Zastupničkog doma državnog Parlamenta Nebojša Radmanović, ističući da će zajednički donositi odluke "koliko je svrsishodno učestvovati u radu Parlamenta BiH ukoliko se ne budu poštovali stavovi i ustavna pozicija RS".
Sud BiH je 11. septembra potvrdio optužnicu protiv Dodika i vršitelja dužnosti direktora Službenog glasnika RS Miloša Lukić, koji su optuženi za krivično djelo neizvršavanje odluka visokog predstavnika u BiH.
Optužnica koju je podiglo Tužilaštvo BiH uslijedila je nakon što je Narodna skupština RS 27. juna usvojila dva sporna zakona, koje je po redovnoj zakonodavnoj proceduri Dodik potpisao, te su objavljeni u Službenom glasniku RS.
Pročitajte i ovo: Potpisan nezakonit Dodikov ukaz u Službenom glasniku RS-aOsporavanje legitimiteta
Radi se o zakonima koji navode da se odluke Ureda visokog predstavnika u BiH (OHR) više neće objavljivati u ovoj publikaciji, a time ni poštovati u tom bh. entitetu, kao i da se u RS više neće primjenjivati odluke Ustavnog suda BiH.
Zbog optužnice, pristalice Milorada Dodika 1. septembra su organizirale i proteste pod nazivom "Granica postoji".
Pročitajte i ovo: Zabranjeni sastanci s visokim predstavnikom u prostorijama predsjednika RSZvaničnici RS-a na čelu s Dodikom osporavaju legitimitet visokog predstavnika, jer su se njegovom zvaničnom imenovanju u Vijeći sigurnosti Ujedinjenih nacija protivile Kina i Rusija. Druge zemlje su navele da za to nije ni bilo potrebe.
Schmidt je u posljednjem korištenju bonskih ovlaštenja promenio i odredbe Krivičnog zakona BiH, proširivši ga tako da će se radnje kojima se narušava ustavni poredak tretirati kao krivično djelo.
Kriminalizirano je i nepoštovanje odluka visokog predstavnika u BiH.