Novinar Hrvatske televizije Saša Kosanović pravomoćnom sudskom presudom vraćen je na posao. On je otkaz dobio pritiskom dijela veteranskih udruga pred dvije godine, kada je Tomislav Karamarko vodio HDZ, a Zlatko Hasanbegović bio ministar kulture. U Hrvatskom novinarskom društvu (HND) pozdravljaju ovu presudu i kažu da se radilo etnički motiviranom otkazu i nezakonitom progonu.
"Šokiran sam i iznenađen, jer ja sam bio zadnja osoba koja je vjerovala da će sud stati na moju stranu", kaže za Radio Slobodna Europa (RSE) novinar Hrvatske televizije Saša Kosanović nakon što je pravomoćnom sudskom presudom odbijena žalba Hrvatske televizije na prvostupanjsku presudu i naloženo njegovo vraćanje na posao. Otkaz je dobio u travnju 2016. godine zbog navodno nedopuštene suradnje sa danskim producentima na snimanju dokumentarca o ubojstvu devet starih i hendikepiranih osoba potkraj akcije "Oluja" u Glini, za što - po ocjeni nekoliko veteranskih udruga - dokumentarac implicira da su počinile hrvatske snage.
- Kosanović: Slavljenje spaljene Krajine uz Thompsonove pjesme
- Bura oko filma o "Oluji": Proizvodnja povoda za smjene?
"Ova je presuda prvenstveno moralna satisfakcija", kaže Kosanović. "Hodao sam po ulicama sa metom zalijepljenom na leđa, desničarske emisije sprdale su se sa mojim imenom, i ja sam stvarno želio dokazati da je taj otkaz kojeg sam dobio protuzakonit i motiviran nečim drugim, a ne mojim pogreškama", pojašnjava naš sugovornik.
"O tome čime je otkaz motiviran ne piše ništa u sudskim presudama - to je naravno jako teško dokazati - ali moje čvrsto uvjerenje je da je to bila kombinacija nacionalističkog i političkog progona. Ljudima koji znaju kako stvari funkcioniraju na HRT-u je dobro poznato koliko godina su se nekakvi urotnici tamo pokušavali mene riješiti. I u toj jednoj nacionalističkoj euforiji koja je tada tamo vladala u vrijeme vladavine HDZ-a pod ravnanjem Tomislava Karamarka moja glava im je bila položena na panj, i netko je samo spustio sječivo."
Kosanović ne zna kakva će ga atmosfera dočekati kada se vrati na Hrvatsku televiziju, jer - kaže - isti ljudi koji su zakuhali ovu kašu i dalje tamo sjede, s izuzetkom čovjeka koji mu je potpisao otkaz, tadašnjeg v.d. glavnog ravnatelja Siniše Kovačića, koji je otišao na čelno mjesto mreže hrvatskih katoličkih medija.
"Ova odluka hrvatskog pravosuđa važna je i dalekosežna bar na dvije razine," kaže za RSE potpredsjednik Hrvatskog novinarskog društva Denis Romac.
"Radilo se o etnički motiviranom otkazu i nezakonitom progonu koji se zapravo u bitnome previše ne razlikuje od etnički motiviranih i ideoloških čistki koje su se na državnoj televiziji događale početkom devedesetih, i zato je ova sudska odluka važna ne samo za Sašu Kosanovića, nego i za cijelo hrvatsko novinarstvo i za cijelo hrvatsko društvo."
Sud je konačno povukao i jasnu crtu do kuda smije ići pritisak dijela veteranskih udruga, kaže Romac.
"Ova odluka je važna i zbog toga što se njome prvi puta u posljednjih nekoliko godina ipak postavljaju granice samovolji onih koji stoje iza otkaza Saši Kosanoviću, a koje Saša sam naziva 'specijalnim odredom' što su ga na njega poslali Karamarko i Hasanbegović. To su te takozvane braniteljske udruge koje su u ovom slučaju odradile prljavi posao."
Kosanovićeva odvjetnica Vesna Alaburić u izjavi za naš program podsjeća da je formalni razlog za otkaz bilo Kosanovićeva povreda zabrane takmičenja sa poslodavcem, odnosno zabrane rada za konkurenciju koju je on navodno počinio surađujući s danskim producentom. Na teret mu se stavljalo da je sa Dancima surađivao bez pismenog odobrenja, ali sud je prihvatio stav obrane da je uobičajena praksa na HRT-u da je usmeno odobrenje prvog nadređenog - koje je Kosanović imao - sasvim dovoljno za jednokratnu i ne previše važnu suradnju.
"Osim toga sud je utvrdio i da se nije radilo o povredi zabrane takmičenja sa poslodavcem, jer je i sam HRT iz svoje dokumentacije davao određene materijale tom istom proizvođaču dokumentarnog filma, i tako je cijeli ovaj predmet završio u korist Saše."