Šefica američke Agencije za međunarodni razvoj (USAID) pozvala je na ponovno otvaranje koridora Lačin, jedine rute koja povezuje Jermeniju sa Nagorno-Karabahom, koju je Azerbejdžan blokirao više od sedam mjeseci, upozoravajući da je humanitarna situacija u otcjepljenom regionu "veoma zabrinjavajuća".
Poziv Samanthe Power stigao je pošto je konvoj od 19 jermenskih kamiona koji su prevozili hitnu pomoć u hrani za Nagorno-Karabah blokiran skoro nedelju dana na kontrolnom punktu u Azerbejdžanu, gdje je čekao odobrenje za pristup koridoru Lačin.
"Nestašica hrane i medicinskih potrepština u Nagorno-Karabahu su veoma zabrinjavajući. Koridor Lačin je ključan za snabdijevanje ljudi Nagorno Karabaha životnim zalihama", napisala je Power na Twitteru.
I Jermenija i separatističke vlasti u enklavi rekle su da je Azerbejdžan blokirao Nagorno-Karabah od decembra, što je rezultiralo nestašicom hrane, lijekova i energije.
Pročitajte i ovo: Jermenski konvoj drugi dan blokiran na azerbejdžanskom kontrolnom punktuNapetosti su eskalirale nakon što je Azerbejdžan prošlog mjeseca obustavio saobraćaj kroz kontrolni punkt na koridoru Lačin u čekanju na istragu nakon što je rečeno da su otkrivene "razne vrste krijumčarenih roba" u vozilima Crvenog krsta koja dolaze iz Jermenije.
Obustava saobraćaja povećala je zabrinutost zbog humanitarne krize u Nagorno-Karabahu.
Prošle sedmice je jermenska vlada saopštila da će pokušati poslati 360 tona brašna, jestivog ulja, šećera i drugih osnovnih životnih namirnica u Nagorno-Karabah kako bi ublažila ozbiljnu nestašicu hrane uzrokovanu blokadom.
Ali Azerbejdžan je odbio prolazak konvoja kroz kontrolni punkt, dok je zamjenik jermenskog ministra vanjskih poslova Vahan Kostanian obećao da će vozila ostati tamo "koliko god bude potrebno".
Pročitajte i ovo: Azerbejdžan blokira jermenski konvoj za Nagorno-KarabahProšle sedmice, američki državni sekretar Antony Blinken rekao je da je razgovarao s predsjednikom Azerbejdžana Ilhamom Aliyem "kako bi izrazio našu duboku zabrinutost zbog pogoršanja humanitarnih uslova u Nagorno-Karabahu".
"Pridružujem se pozivu sekretara Blinkena za besplatan tranzit komercijalnih i humanitarnih zaliha kroz koridor", napisala je Power 31. jula.
Jermenija i Azerbejdžan su vodili dva rata oko Nagorno-Karabaha, planinske enklave pretežno naseljene Jermenima koja je međunarodno priznata kao dio Azerbejdžana. Posljednji rat je trajao šest sedmica krajem 2020. godine i ostavio je 7.000 mrtvih vojnika na obje strane.
Kao rezultat rata, Azerbejdžan je vratio kontrolu nad dijelom Nagorno-Karabaha i sedam okolnih okruga. Rat je okončan prekidom vatre uz posredovanje Rusije prema kojem je Moskva rasporedila oko 2.000 vojnika da služe kao mirovne snage.