Ambasadorka Nemačke u Srbiji Anke Konrad izjavila je da je potrebno rasvetljavanje događaja od 24. septembra u Banjskoj na severu Kosova i deeskalacija situacije.
"Trenutna situacija nije održiva za ljude na severu Kosova, kao ni za ljude u Srbiji i na Kosovu uopšte", rekla je Konrad 11. oktobra za list Blic.
Ona je navela da je važno da se što pre stvore preduslovi za obnavljanje dijaloga o normalizaciji odnosa Kosova i Srbije, da se sprovede Briselski sporazum iz 2013. uključujući formiranje Zajednice opština sa srpskom većinom (ZOSSV), kao i ovogodišnji sporazumi iz Brisela i Ohrida.
Ona je istakla i neophodnost održavanja lokalnih izbora u kosovskim opštinama sa većinski srpskim stanovništvom i povratka političkih predstavnika Srba u kosovske institucije.
Pročitajte i ovo: Bislimi u Briselu: Posle napada 24. septembra stvari ne mogu biti isteNakon napada oružane grupe lokalnih Srba na kosovsku policiju 24. septembra u Banjskoj na Kosovu, kada su ubijeni policajac i trojica napadača, iz Evropske unije (EU) upućeni su signali da su protiv Srbije moguće mere ukoliko se pokaže da ima veze sa tim događajem.
Vlast na Kosovu optužuje Srbiju za taj incident, dok zvanični Beograd negira umešanost.
Portparol EU Peter Stano naveo je 2. oktobra da je Brisel spreman da proceni mere u odnosu na Srbiju ako države članice odluče da imaju dovoljno informacija i činjenica, te dodao da EU prati istragu koja se vodi na Kosovu. Mere protiv Srbije istog dana zatražili su premijeri Hrvatske i Albanije, Andrej Plenković i Edi Rama.
Prethodno je predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio da mu je u telefonskom razgovoru takvu mogućnost spomenuo američki državni sekretar Entoni Blinken (Anthony Blinken).
Oko mogućih mera protiv Srbije, u slučaju da se utvrdi povezanost sa napadom na severu Kosova, razgovarali su 26. septembra ambasadori članica Evropske unije.
Vaš browser nepodržava HTML5