Republikanski predsednik Predstavničkog doma rekao je u petak da Kongres nije spreman da odobri obnovu američke vojne pomoći koja je ključna za Ukrajinu za njenu očajničku borbu protiv ruske invazije.
Senat "izgleda da nije u stanju da postigne bilo kakav dogovor", napisao je predsednik Majk Džonson u pismu poslanicima, dodajući da u svakom slučaju njegova stranka neće dati odobrenje u Predstavničkom domu, što znači da bi "ta bitka bila unapred izgubljena".
Senat se približavao dvopartijskom sporazumu koji bi pružio novu veliku pomoć prozapadnoj ukrajinskoj vojsci, koja će uskoro ući u treću godinu borbe protiv invazije koju je pokrenuo ruski predsednik Vladimir Putin.
Na insistiranje republikanaca, Demokratska partija predsednika Džoa Bajdena složila se da uz zakon o pomoći priloži paket širokih promena u oblasti bezbednosti na granici SAD i Meksika.
Pročitajte i ovo: SAD i Meksiko u pregovorima o ograničavanju dolaska hiljada migranata na granicuKompleksni pregovori sa ciljem da se republikancima izađe u susret njihovim zahtevima da se bore protiv ilegalne migracije preko granice u zamenu za održavanje Bajdenovog spoljnopolitičkog cilja pomoći Ukrajini, izgleda da su propali.
To je rezultat lobiranja Donalda Trampa, bivšeg predsednika i verovatno republikanskog kandidata da se kandiduje na predsedničkim izborima u novembru.
Tramp, koji je doveo u pitanje podršku SAD ratnim naporima Ukrajine, stavio je ilegalne imigracije u srce svoje predizborne platforme.
Ove nedelje je bio protiv opsežnih graničnih reformi o kojima se pregovara u Senatu, nazvavši ih "besmislenim", iako su visoki republikanski zvaničnici rekli da će predložene mere označiti najteža nova ograničenja na graničnim prelazima poslednjih godina.
Pročitajte i ovo: SAD šalju poslednji paket vojne pomoći Ukrajini dok ne bude odobrenja KongresaDemokrate usko kontrolišu Senat, dok republikanci imaju svoju tanku većinu u Predstavničkom domu, sa ekstremno desnim Trampovim saveznicima koji tamo drže odnos snaga.
Džonson je rekao da je Bajden odgovoran za "graničnu katastrofu" i rekao da će republikanci tražiti smenu ministra za unutrašnju bezbednost Alehandra Majorkasa u procesu opoziva koji počinje sledeće nedelje.
Glasanje o opozivu Majorkasa biće održano "što je pre moguće", napisao je Džonson.
Senat pod kontrolom demokrata će sasvim sigurno osloboditi Majorkasa, što znači da on neće biti primoran da ode sa posla, što uključuje odgovornost za bezbednost granica.